Medikamenty bojují proti nemocem jen při správném používání, jinak mohou i škodit!

Léky proti bolesti a horečce, vitaminové doplňky, kapky na kašel, nosní spreje. To jsou medikamenty, po kterých často saháme, když máme nějaký zdravotní problém. Jenže někdy je užíváme zbytečně nebo nesprávně, a tak si můžeme zadělat na další obtíže, zejména když si sami ordinujeme například antibiotika. Účinnost léků může také negativně ovlivnit nesprávné skladování, špatné dávkování či kombinování s dalšími léčivy, například s bylinkami. Jak tedy s léky správně pracovat? Kdy je můžeme nahradit bylinkami a co naopak nesmíme vůbec dělat? Nejen na to odpoví naši odborníci.
Domácí lékárnička
Co by měla obsahovat?
Univerzální recept na výbavu lékárničky bohužel neexistuje. Vliv na její obsah má zejména věk a zdravotním stav. Základem každé lékárničky by v každém případě měly být přípravky, které užíváte pravidelně či velmi často. Pokud do této kategorie patří léky na předpis, měli byste jich vždy mít doma dostatečnou zásobu. „Pokud trpíte chronickým onemocněním, které vyžaduje každodenní podávání léků, ale máte problém se zapomínáním, zvažte nákup zdravotního náramku či mobilní aplikace, jež vás na správný čas užití léku spolehlivě upozorní,“ říká PharmDr. Michaela Černá, vedoucí EUC Lékárny Kladno. Z volně prodejných medikamentů pak do lékárničky patří léky na snížení horečky a léky proti bolesti (paracetamol či ibuprofen) – do této kategorie patří i masti, které tlumí bolesti svalů či kloubů, základní kapky proti rýmě např. mořská voda či Vincentka, dezinfekční kapky do očí, léky proti průjmu jako např. živočišné uhlí, případně léky zahušťující stolici a dezinfikující střeva, popřípadě rehydratační roztok (hodí se u malých dětí a starších osob).
Hodí se i volně prodejná celková nebo lokální antihistaminika proti alergické reakci. Dále je doma potřeba mít základní obvazový materiál (hydrofilní obvaz, elastické obinadlo, gázové čtverce) a náplasti, dále dezinfekci na rány a pinzetu, případně set na vytahování klíšťat. Chybět by rozhodně neměl ani teploměr.
Pro podporu imunity se hodí vitamin D, případně multivitaminy, často můžeme využít i vitamin C či doplňky stravy s hořčíkem. Jejich použití je ale vhodné konzultovat s lékařem, zvláště pokud trpíte chronickým onemocněním a pravidelně užíváte jakékoliv léky.
Tohle tam nepatří!
Běžnou součástí domácí lékárničky by naopak rozhodně neměly být kortikoidy, pokud nejsou součástí vaší pravidelné medikace doporučené lékařem. Tyto léky potlačují imunitní reakci, což někdy může být velice škodlivé. Ani antibiotika bychom doma neměli mít jako běžnou součást lékárničky. „Infekce dýchacích cest jsou nejčastěji způsobeny viry, proto antibiotika v jejich léčbě nemají žádný efekt. Navíc s antibiotiky je třeba zacházet velmi opatrně. Jejich nesprávná indikace bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům, zhoršení celkového zdravotního stavu při jejich nesprávné volbě nebo i k opoždění nutného vyšetření lékařem,“ upozorňuje praktická lékařka pro dospělé MUDr. Ludmila Bezdíčková. To se týká i lokálních antibiotik jako např. antibiotická mast nebo antibiotické kapky do očí či uší. Výjimkou mohou být v některých případech osoby, u kterých je zvýšené riziko bakteriální infekce (pacienti po operacích srdce, osoby trpící opakujícími se infekcemi močových cest nebo angínami) a které nemají možnost navštívit lékaře vždy, když se u nich infekce projeví. „U registrovaných pacientů se mi osvědčuje v některých případech model oddálené preskripce. To znamená, že pacientovi (například s častými streptokokovými angínami v anamnéze) vydám balení penicilinu, pokud jede třeba na dovolenou, s náležitým poučením a možností telefonické konzultace před případným nasazením. Tento postup mu dodá klid a většinou na antibiotika nedojde. Nicméně v případě nutnosti mu ušetří mnoho energie i času. Předpokladem je ovšem opakovaná edukace pacienta a vzájemná důvěra,“ doplňuje MUDr. Bezdíčková. V případě antibiotik je pak nepoužité léčivo potřeba vrátit do lékárny, i když ještě neuplynula doba použitelnosti.
Na skladování záleží!
Většina léků nepotřebuje nějaké speciální skladování, stačí, když jsou na suchém místě, chráněném před vlhkem. Není vhodné je také vystavovat přímému slunečnímu záření, příliš vysokým či nízkým teplotám. Rozhodně se doporučuje je uchovávat v originálním balení, aby nedošlo k záměně. Pokud přece jen potřebujeme ušetřit místo, můžeme je vyndat z papírové krabičky, ponechat si blistry s léky a vždy i s příbalovým letákem. Pokud léky vyžadují, nějaké speciální skladování, měli bychom se to dozvědět od lékárníka, případně z příbalového letáku, protože například některé kapky či masti se mají uchovávat v lednici. Jinak je obvykle ideální obvykle pokojová teplota, často mezi 15 a 30 °C, v chladničce je to nejčastěji 2 až 8 °C. Některé přípravky, jako třeba oční kapky či různé masti je nezbytné skladovat v chladu po otevření a spotřebovat je do uplynutí určité doby od otevření. Pak již nejsou sterilní nebo jsou neúčinné. Abychom si byli jistí, jak dlouho od otevření léčivého přípravku uplynulo, můžeme si datum otevření poznamenat na obal. Pokud máme doma medikamenty pro občasné užití (léky na bolest, alergie), je nutné sledovat jejich expiraci. Po uplynutí doby použitelnosti totiž ztrácí účinky nebo mohou být dokonce toxické.
Co s léky po expiraci?
Dobu použitelnosti sledujte u všech léků, nejvíce si dávejte pozor na ty, které jsou namíchané přímo v lékárně po individuální potřeby pacienta. Mají často velmi krátkou dobu použití. Prošlé léky nevyhazujte do koše! Je nutné je odevzdat zpět do lékárny, kde je odešlou k likvidaci. Pokud léčiva vyhodíte do běžného odpadu, dostávají se chemické látky obsažené v lécích do přírody a v případě antibiotik nebo hormonálních přípravků do budoucna ohrožují i zdravé lidi. Likvidace nespotřebovaných léků je náročný proces, který se provádí ve specializovaných spalovnách, zaručujících ekologickou likvidaci. Protože se podle zákona jedná o nebezpečný odpad, je tento proces i poměrně administrativně a finančně náročný. Proto je lepší s léky nakládat opatrně.
Pokud máte domácí mazlíčky, zacházejte stejně opatrně také s prošlými veterinárními léčivy! Odneste je do lékárny, případně k veterinárnímu lékaři.
Více o lécích čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 6.