Které potraviny a bylinky pomohou v boji s přebytečným tukem?

Asi jen ti nejpoctivější si během vánočních svátků a novoročních oslav nezahřešili, pokud jde o stravu a třeba pití alkoholu. Také s pohybem to nebylo asi zrovna slavné, a tak je možné, že nám na těle přibylo nějaké to kilo navíc. Pokud to bylo jen trochu, shodíme je během pár dní, jestliže však zdravou životosprávu nedodržujeme delší dobu, je možné, že tukové zásoby budou větší, než je zdravé. Zejména pak tuk usazený kolem orgánů v oblasti břicha (neboli viscerální tuk) představuje skutečné riziko. Jak ho nenabrat, případně se ho zbavit? Poradí nutriční specialistka.
Potraviny, které pomáhají redukovat břišní tuk
Aby hodnota tuků v těle byla optimální, je potřeba konzumovat především zdravé tuky, a to drůbeží maso, ryby, ořechy, semena, některé mléčné výrobky, ořechová másla. Vynechat je třeba fast foody, smažená jídla a sladkosti.
Ovoce a zelenina: Základem každého redukčního jídelníčku je zelenina. Má nízkou energetickou hodnotu, podporuje trávení díky vysokému obsahu vlákniny. Můžete ji konzumovat jak čerstvou, tak tepelně upravenou. Obsahuje také potřebné vitaminy a minerály a pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi. Denně byste měli sníst cca 400 až 500 g zeleniny. Na jídelníčku by se měly objevit brokolice, květák, fazolové lusky, špenát či kapusta.
S konzumací ovoce bychom při snaze o redukci hmotnosti měli zacházet opatrně. Ovoce obsahuje cukr – fruktózu, a proto mají některé druhy vyšší kalorickou hodnotu. Při hubnutí je skvělý například grep, který pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a nutí tělo čerpat energii z tukových zásob. Vhodné jsou také lesní plody – borůvky, maliny, ostružiny, jahody. V našich zeměpisných šířkách je také přirozené konzumovat jablka a v sezóně také rybíz, angrešt či třešně. Pozor si dávejte na banány či hroznové víno, které obsahují vyšší množství cukru.
Mandle: Obsahují množství bílkovin, zdravých tuků, vitamíny a minerální látky jako např. vápník a hořčík. Výhodou je, že zasytí a dodají vám potřebnou energii. Mandle si můžete přidat do jogurtu, snídaňové kaše, salátů, nebo je jíst jen tak. Pozor ale na množství. Denně bychom měli sníst maximálně 10 ks mandlí.
Avokádo: Toto ovoce s máslovou chutí je zásobárnou zdravých tuků, které jsou při hubnutí potřeba. Obsahuje také množství dalších živin, vitaminů a minerálů a velmi dobře zasytí. Navíc podporuje trávení a spalování tuků. Hodí se do pomazánek, dipů, smoothie nebo do salátů.
Zelený čaj: Působí v našem těle jako silný přírodní antioxidant. Polyfenoly v něm obsažené podporují obranyschopnost organismu a katechiny pomáhají spalovat tuk, a to zejména ten nadbytečný viscerální. Podporují tak zdraví všech orgánů, zejména jater, žlučníku, kardiovaskulárního systému, snižují hladinu cholesterolu v krvi a působí protizánětlivě. Zelený čaj obsahuje také kofein, který povzbuzuje organismus a také pomáhá spalovat tuky. Theanin podporuje dobrou náladu a zlepšuje paměť. Třísloviny podporují produkci žaludečních šťáv a zrychluje metabolismus. Jedním z druhů zeleného čaje je i matcha čaj, který má skvělou nutriční hodnotu. Při hubnutí se doporučuje pít 5 až 8 šálků zeleného čaje denně, a to cca 30 minut před každým jídlem.
Skořice: Kromě skvělé chuti a vůně pomáhá i se spalováním tuků. Zpomaluje uvolňování glukózy do krve, a tak snižuje chuť na sladké. Při pravidelné konzumaci zrychluje metabolismus. Dopřát si můžete cca kávovou lžičku skořice za den. Můžete ji přidávat do jogurtu, kaše, salátu nebo si uvařte skořicový čaj – 3 plné čajové lžičky rozemleté skořice rozmícháme s půl lžící jedlé sody, zalijeme litrem vroucí vody a necháme odstát, dokud voda nevychladne, přecedíme, zbavíme sedliny a přikryjeme pokličkou a dáme chladit do lednice. Pijeme až 4x denně.
Účinné bylinky
Hloh obecný: Tělu prospěšné jsou hlavně listy, květy a plody (připomínají tvarem a barvou šípky) tohoto trnitého keře, které je vhodné usušit. Působí na redukci hmotnosti a zrychluje metabolismus. Nejčastěji se užívá ve formě čajů. Chuť je nahořklá.
Čekanka obecná: Zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v těle, zrychluje metabolismus a pomáhá odbourávat cholesterol, je účinnou prevencí nemocí kardiovaskulárního systému. Nejúčinnější jsou sušené květy a kořen, ze kterých se připravuje čaj. Čerstvé květy lze přidávat do salátů.
Lněné semínko: Obsahuje mnoho rozpustné vlákniny a málo nasycených tuků, čímž pomáhá zrychlit metabolismus a usnadňuje vylučování odpadních látek z těla. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Opuncie: Tento jedlý kaktus původem z Mexika pomáhá redukovat hmotnost, upravuje zažívání a hladinu krevního cukru a celkově pročišťuje organismus. Jedlá je stélka i listy a také plody. Ty se dají konzumovat čerstvé v salátech i sladkých pokrmech, nebo se z usušených listů dá připravit čaj pro podporu metabolismu.
Pohyb je nezbytný
Pravidelný pohyb jde ruku v ruce se zdravou stravou, když chceme zredukovat hmotnost a zbavit se přebytečného tuku. Častou chybou je, že v případě tuku na břiše se snažíme jen o tzv. lokální hubnutí tím, že začneme »cvičit na břicho«. Cílené posilování je sice prospěšné pro zpevnění břišních svalů, ale viscerální tuk jako takový neodbourá. Ten totiž, jak už bylo zmíněno, obaluje naše vnitřní orgány a jeho úbytku dosáhneme jednak zdravou stravou a také komplexními pohybovými aktivitami, ke kterým můžeme zařadit i cviky na břicho.
V první řadě jde o aerobní fyzickou aktivitu. Nejpřirozenější a nejvhodnější je pro začátek chůze. Postupně můžeme prodlužovat trasu a zvyšovat rychlost chůze. Když chceme zvýšit intenzitu pohybu, můžeme zkusit nordic walking, tj. severskou chůzi se speciálními holemi. Výhodou je, že zapojujeme i svaly rukou. V zimě můžeme přidat běžkování. Pokud jde o běh, dopracovat se k němu můžeme, ale raději postupně a až v době, kdy jsme zredukovali hmotnost, abychom zbytečně nepřetěžovali klouby. Vhodným komplexním pohybem je také plavání. Každopádně ke každému cvičení je potřeba přistupovat s rozumem, jestliže na něj nejsme zvyklí a začínáme. Lepší je svěřit do rukou odborníka. V případě jakékoliv pohybové aktivity pak nezapomínejme na zahřátí a protažení těla, než začneme, i po jejím skončení.
Krabičková dieta může pomoci!
Nejde ale o dietu tak, jak tento pojem známe. Jde vlastně o úpravu způsobu stravování s ohledem na energetický výdej, a hlavně zavedení pravidelnosti v jídle. Potřebujete-li naučit železné pravidelnosti stravování, udržitelně zhubnout nadbytečný tuk a vybudovat svalovou hmotu, tak vyzkoušejte některý z jídelníčků krabičkové diety Zdravého stravování. Přesně nutričně sestavená porce jídla s ohledem na váš energetický výdej vás dostane do pravidelného režimu a napomůže si udělat představu o skladbě a množství jídla, která byste měli za den sníst. Pokrmy sestavené nutričním týmem, lahodná chuť jídel z kvalitních surovin a bezplatné konzultace s nutričním týmem vás dovedou k vysněnému cíli. Celodenní menu krabičkové diety objednáte na www.zdravestravovani.cz.
Více o tom, jak na břišní tuk najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.