Jak po létě zvládnout přechod k pracovním a školním povinnostem?

Během léta mnozí z nás vybočí ze svých zavedených zvyklostí, pokud jde o jídlo, pohyb, ale i pracovní režim. V prázdninových měsících zkrátka čas plyne jinak než během roku. O to větší šok nás může stihnout na začátku září, kdy se musí děti vrátit do školy a my po dovolených opět do standardního pracovního tempa. Často to jde dost ztuha, ráno se nechce vstávat, náš rozjezd je o poznání pomalejší, a navíc nás po letních grilovačkách škrtí kalhoty. Odborníci poradí, jak z toho ven, aniž bychom se museli stresovat.
Těchto chyb se vyvarujme!
* Všechno rychle a najednou: To je problém dnešní uspěchané doby. Chceme, aby se výsledky dostavily rychle, nemáme výdrž a máme tendence své snažení brzy vzdávat. Navíc chceme všechno zvládnout najednou, tj. vrátit se do pracovního režimu, začít cvičit a taky se stabilizovat v jídle. Z toho pak pramení stres a frustrace, když se nedaří.
* Nereálné cíle: Často si stanovíme cíle, které neodpovídají našemu věku, fyzické kondici, ani psychickému rozpoložení. Ty pak nedokážeme splnit a rychle se vzdáváme.
* Drastické diety: Když se řekne dieta, představíme si, že nějaký čas budeme muset hladovět a jíst něco, co nám nebude chutnat, ale nějaký čas to vydržíme. Takové diety sice mohou mít krátkodobý efekt, ale ne dlouhodobý a už vůbec nejsou zdravé. Navíc když se vrátíme ke stravě, na jakou jsme zvyklý, dostaví se většinou jojo efekt a jsme opět na začátku.
* Porovnávání se s okolím: K tomu dnešní doba sociálních sítí přímo svádí. Pokud ale chceme něco změnit, nebo ustálit, je to jen o nás. Také není správné inspirovat se u celebrit a jiných samozvaných »odborníků« na sociálních sítích.
Jak tedy na to?
* Stanovit si reálné dílčí cíle: Ty budeme postupně plnit a navyšovat je. Například nejprve se po letní pauze stabilizujeme v zaměstnání nebo ve škole, s tím postupně sladíme i pravidelný stravovací režim a pomalu se vrátíme k pohybovým aktivitám.
* Nepřepálit začátek: To platí zejména, pokud jde o pohyb. Není potřeba se hned vrátit k plné zátěži, na kterou jsme byli zvyklí před letní pauzou, ale raději ji snížit o polovinu nebo o třetinu, jak pokud jde např. o vzdálenost, kterou ujdeme či uběhneme, tak pokud jde o intenzitu.
* Pravidelnost: Ta je klíčem k úspěchu. Pokud jde o jídelníček, měli bychom jíst v přibližně stejnou dobu, hýbat bychom se měli ideálně denně, neznamená to ale týrat se každý den v posilovně nebo na hodinách aerobiku. Znamená to zpočátku denně zařadit alespoň 30 minut chůze a alespoň třikrát týdně přidat nějakou další aerobní aktivitu, třeba jízdu na kole.
* Nechat si pomoci: Pokud si nevíme rady, není ostuda vyhledat odborníka, např. výživového terapeuta, osobního trenéra či kouče nebo psychologa, kteří poradí a navedou nás správným směrem v dané oblasti.
Více o to, jak se po prázdninách dostat do formy pokud jde o jídlo, pohyb, práci a školu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 35.