LEXIKON ZDRAVÍ: Tajemství inzulinu...

Když se řekne inzulin, vytane většině z nás na mysli cukrovka neboli diabetes, civilizační onemocnění, které je v současné době velmi rozšířené. Počty diabetiků stále rostou napříč generacemi. Díky tomu, že před sto lety byl objeven inzulin a postupně se z něj stal lék, mohou diabetici normálně žít, sportovat, a dokonce i mlsat. Co byste měli o inzulinu vědět? Co je glykémie a proč si ji cukrovkáři měří? A navíc vedle inzulinu probereme i umělá sladidla, bez nichž se mnozí diabetici neobejdou. Chybět nebudou ani zajímavé recepty.
Co je inzulin
Jde o hormon, který je klíčový pro udržení optimální hladiny cukru v krvi. Produkují ho beta buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Inzulin svým působením snižuje hladinu krevního cukru – glykémii. Díky inzulinu se cukr z krve vstřebává do cílových tkání, jako jsou zejména játra, svaly a tuková tkáň. Zde se cukr použije přímo jako zdroj energie nebo se uloží do zásoby.
Slinivka dále produkuje hormon glukagon, který hladinu cukru v krvi zvyšuje.
Pokud je inzulinu nedostatek nebo zcela chybí, glukóza (krevní cukr) se z krve nepřesouvá do tkání a glykémie se zvyšuje. Dalším problémem je, když buňky ve tkáních na inzulin nedostatečně reagují, tj. ke zpracování malého množství glukózy je potřeba vysoké dávky inzulinu.
Když chybí…
Cukrovka 1. typu: Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém nedopatřením zničí beta buňky slinivky břišní produkující inzulin. Pokud se potvrdí, nastupuje vždy léčba pomocí inzulinu. Nejčastěji jde o injekční aplikaci hormonu do podkoží. Odtud je uvolňován do krve. Problém léčby tkví hlavně v tom, že hodnoty glykémie se mění velice rychle, a to v závislosti na stravě, pohybové aktivitě, stresu, psychickém rozpoložení, dalším onemocnění nebo užíváním některých léků. Pro pacienty je nutné měřit si proto hodnoty glykémie několikrát denně. Ani to však nezajistí optimální dávkování inzulinu v každé situaci. Nejmodernější léčbou je dodávání inzulinu pomocí tzv. inzulinové pumpy spojená s monitorováním hladiny krevního cukru.
Cukrovka 2. typu: Je to metabolická porucha, které vzniká převážně v dospělosti. Je pro ni typická zvýšená hladina glukózy v krvi a zároveň i rezistence na inzulin, tj. buňky v těle na působení inzulinu nedostatečně reagují. Je-li zjištěna, nejprve je nutná redukce hmotnosti a úprava jídelníčku. Dieta a pohyb se kombinují s užíváním antidiabetik, která mohou být případně kombinována s inzulinem.
Více o inzulinu i diabetu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 36.