Deset pravidel pro zdravé srdce i během letních dovolených...

Léto je v plném proudu a vy si někdy říkáte, že to vedro bylo až nekonečně únavné. Špatně se vám v něm dýchá, chodí a vůbec celkově hůře funguje. Pokud máte tyhle pocity a letní horka jsou pro vás fyzicky hodně náročná, možná patříte mezi kardiaky, tedy osoby s chronickým onemocněním srdce. Jaká pravidla byste měli v létě (a obzvlášť na dovolené) dodržovat, abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím, to se dočtete právě teď. Ale hodit se budou následující rady vlastně všem…
Kardiak je když…
Jako kardiaka označujeme osobu, která trpí chronickým srdečním onemocněním. Může to být např. ischemická choroba srdeční, kornatění tepen, zúžení tepen, vysoká hladina cholesterolu a rizikoví pro vznik nemocí srdce jsou i lidé s nadváhou a vysokým krevním tlakem. Tyto choroby pak zvyšují rizika infarktu myokardu. Kardiak by měl změnit svůj životní styl, vzdát se kouření a alkoholu, omezit tuky a solení a věnovat se pravidelnému pohybu, a to i v létě.
Co se s tělem v horku děje?
Nárůst okolní teploty a vlhkosti způsobí rozšíření cév, tělo začne regulovat svou teplotu pocením. S potem z těla odchází nejen voda, ale i velké množství minerálních látek nezbytných pro správné fungování srdce a cév. Ztráta vody vede též ke snížení objemu krve, která protéká cévami, a následně vyvolává pokles krevního tlaku a zvýšení srdeční frekvence. U zdravého člověka se to obvykle projeví nevolností, přičemž ochlazení a dost tekutin ho brzy postaví na nohy. U osoby s ischemickou chorobou srdeční je okysličení srdečního svalu ještě nižší, což se projeví bolestmi na hrudi a v krajním případě to může skončit i infarktem.
*Pozor na klimatizaci
Pokud klimatizace chladí příliš, nebo v ní pobýváte často, snadno se nachladíte. Rizikové jsou i prudké a náhlé změny teplot, které kardiovaskulární systém zatěžují. „U lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, teplota vzduchu ovlivňuje jejich hodnoty naštěstí pozvolněji. V létě by si ale pacienti s hypertenzí měli dát pozor na teplotní šoky, které mohou způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Především při přechodu ze silně klimatizovaných místností do venkovního horka. Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku by neměl být větší než 5 stupňů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.
*Dodržujte pitný režim
S vyšším pocením organismus ztrácí více vody a minerálů, proto je v létě třeba hodně pít. „U nemocných s vysokým krevním tlakem, kteří užívají léky, může velká ztráta tekutin pocením vést k velkým poklesům tlaku spojeným s nevolností a slabostí. Je proto dobré dbát na dostatečnou hydrataci,“ vysvětluje předseda českých kardiologů prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, FCMA. Minimum jsou cca 2 litry tekutin denně. Závisí to na hmotnosti konkrétního člověka i na míře fyzické aktivity. Příjem tekutin by se rovněž neměl přehánět. Problém může nastat u starších lidí, kteří nemají takový pocit žízně ani v extrémních vedrech. Nejvhodnější jsou obyčejná voda a neslazené čaje. Alkohol ani káva se do denního příjmu tekutin nezapočítávají.
Koenzym Q 10 pro zdravé srdce
Podpořte vitalitu organizmu příjmem vyšší dávky koenzymu Q10, který je nezbytný pro tvorbu energie v těle,za pomoci doplňku Koenzym Q10 s vitaminem E,selenema thiaminemod VITARu–tradičního českého výrobce vitaminů.
Koenzym Q10 je významnou látkou, která se podílí na tvorbě buněčné energie a přispívá k funkčnosti všech buněk v našem těle. Největší množství koenzymu Q10 najdeme v orgánech s největším energetickým výdejem–srdci, plícícha játrech.
S přibývajícím věkem, při vyšší fyzické aktivitě a při užívání prostředků na snižování hladiny cholesteroluprodukce koenzymu Q10 v těle klesá, proto je vhodné ho doplňovat.
Další pravida najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 31.