Aby klouby nebolely - Proč vzniká bolest?

Rozpohybovat tělo po ránu bývá s věkem stále horší. Klouby jsou zatuhlé, leckdy i bolí. Tyto pocity pak bývají častější na jaře, protože v zimním období máme tendenci se méně pohybovat. V současnosti k tomu můžeme přičíst i dlouhotrvající omezení kvůli pandemii. Všechno ale zdaleka nesouvisí jen s přibývajícími roky. Klouby se v rámci přirozeného procesu stárnutí sice opotřebovávají, v organismu ubývá kolagenu, ale na vině, že klouby bolí, mohou být například nadváha, diabetes, nadměrná zátěž při práci či sportu. Jak o klouby pečovat, aby co nejdéle sloužily?
Kloub je ohebné spojení stýkajících se kostí. Tvoří ho kloubní hlavice a jamka, které jsou pokryty chrupavkou. Díky kloubnímu mazu umožňují plynulý pohyb. Během života však může docházet k degeneraci a změnám chrupavky. V důsledku toho se pak ozývá bolest, a to zpočátku při pohybu a postupně i v klidu. Klouby potřebují pro správné fungování vhodný pohyb, aby bylo svalstvo a vazy v okolí kloubu udrženo v dobré kondici. Pokud se pohybujeme méně, pociťujeme určitou ztuhlost kloubů. Ta se objevuje například ráno po spánku nebo po dlouhém sezení. Nejčastějším důvodem chronické bolesti kloubů je pak osteoartróza, degenerativní onemocnění, které se kromě bolesti projevuje i omezením hybnosti kloubu a úbytkem svalové hmoty v okolí kloubu, zánětem chrupavky či kloubního pouzdra.
Zvyšují riziko
* Věk
Osteoartróza postihuje obvykle již lidi kolem padesátky. Okolo šedesátky už artróza postihuje až 40 % populace. Více ohroženy jsou ženy kvůli hormonálním změnám.
* Nadváha a obezita
Přispívají k dlouhodobému přetěžování kloubů a nadměrnému opotřebení – obroušení chrupavek.
* Cukrovka
U diabetiků je riziko vzniku artrózy dvakrát vyšší. Důvodem je horší cévní a nervové zásobení pohybového aparátu, kolísání hladiny glukózy v krvi, které může způsobit nedostatečnou výživu kloubu, u diabetiků 2. typu hraje roli i nadváha.
* Nevhodný pohyb
Může jít o špatný pohybový stereotyp jako například nefyziologické předsunutí hlavy vlivem sedavého zaměstnání, kdy se pak přetěžují kloubní spoje krčních obratlů, nebo dlouhodobé přetěžování kloubů například při vrcholovém sportu.
* Těhotenství
Jde jednak o váhový přírůstek a také zvýšené nároky na výživu pohybového aparátu, protože většinu těchto látek tělo využije pro vývoj plodu. Problémy mohou nastat s kyčlemi, koleny, hlezenními klouby a chodidly.
* Rychlý růst v dospívání
Ve věku kolem 12 let může docházet k rychlejšímu růstu kostí. Svaly, šlachy a vyzy pak musí tento růst dohánět, což se může projevit bolestivostí kloubů nejčastěji kolen či osy páteře. Často to dospívající pociťuje u sportovních aktivit. Většinou se stav spontánně upraví. Pokud trvá nebo jsou bolesti výrazné, je na místě zvážit vhodnou rehabilitaci a doplňky stravy.
* Úrazy a operace
Mohou vést k přetížení určitých skupin kloubů.
* Vrozená onemocnění
Jde o metabolické poruchy, svalové dysfunkce aj., které se musí řešit s lékařem.
Jak potížím předejít a jaké cviky jsou na rozhýbání kloubů vhodné? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.