LEXIKON ZDRAVÍ: Abeceda zdraví E - F

Toto slovní spojení si lze vykládat různě. Může nás napadnout, že abeceda zdraví je dodržování zdravého životního stylu od A do Z nebo že jsou to způsoby prevence vzniku různých onemocnění. Obě tvrzení jsou vlastně pravdivá. My vám v tomto lexikonu také přinášíme abecedu zdraví, ve které vám osvětlíme více než 30 různých nemocí, jejich projevy, základní prevenci a dotkneme se i možností léčby…
EPILEPSIE
Neurologické onemocnění mozku, které se projevuje opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Příčiny mohou být různé – genetické zatížení, stres, nedostatek spánku, alkohol a další návykové látky, akutní onemocnění mozku, úraz, zánět mozkových blan, cévní příhoda a podobně.
Příznaky: Může jít pouze o delší zahledění do jednoho místa, jindy jde ale o prudké záchvaty provázené brněním a v těžších případech křečemi, ztrátou vědomí a výpadkem paměti.
Léčba: Podávají se antiepileptika, pokud nezabírají, přistupuje se k neurologické operaci.
Pomoc z přírody: Odvar nebo čaj z květů či kořene pivoňky lékařské uvolňuje křeče, zklidňující účinky u epilepsie má i čaj z routy vonné. Oba čaje se však nemohou užívat dlouhodobě, nejlépe je se poradit s lékařem.
ENDOMETRIÓZA
Gynekologické onemocnění, při němž se různě velké části děložní sliznice – endometria u ženy začnou vyskytovat mimo dutinu děložní, a to kdekoliv v těle – ve vejcovodech, v dutině břišní, v plicích, v mozku atd..
Příznaky: Velké bolesti břicha, nejčastěji v době menstruace, ale i mimo ní, bolesti při pohlavním styku, při endometrióze v plicích může žena vykašlávat v době menstruace krev, pokud je endometrium v močovém měchýři, může se objevit krev v moči. Častým projevem jsou i cysty, srůsty a zjizvení vaječníků.
Léčba: Lékař buď se nasadí hormonální terapii, nebo se problém řeší chirurgicky.
Pomoc z přírody: Potížím předchází odvar ze směsi léčivek – smíchejte1 lžičku kontryhele, 1 lžičku řebříčku, 1 lžičku měsíčku, 1 lžičku šalvěje a 300 ml vroucí vody. Vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 8 týdnů.
FRAKTURA
Zlomenina může postihnout kteroukoliv kost v lidském těle. Dělíme je podle různých kritérií, např. na otevřenou a zavřenou, podle toho, zda byla porušena kůže, nebo podle lomné linie na příčnou, šikmou, spirálovitou či tříštivou a podobně.
Příznaky: Otokem v místě poranění, vnější deformací, bolestí či vznikem hematomu. Lékař pak zjistí nesprávnou pohyblivost, pozitivní RTG nález či krepitaci – lupavé zvuky, které vznikají třením částí zlomené kosti o sebe.
Léčba: Prvotní je repozice, tj. napravení zlomené kosti do správné polohy, znehybnění pomocí sádry nebo plastového obvazu a klidový režim po určitou dobu, která je potřebná ke srůstu kosti. Podávají se i léky proti bolesti.
Pomoc z přírody: Podpořte hojení zlomeniny konzumací sušených meruněk, jablek nebo sezamových semínek. Po sejmutí sádry můžete postižené místo potírat kostivalovou mastí.
Další nemoci najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 49.