Církevní památky oslní i ateisty I.: Navštivte je v Kutné Hoře!

Kostely, kláštery a poutní místa jsou odpradávna cílem všech věřících. V naší republice se církevních památek dochoval nespočet a ty nejkrásnější z nich pochopitelně nechybí ani na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ve třetím díle našeho putování vás proto vezmeme na dvě velkolepá místa, kde se tají dech i těm, kteří v Boha nevěří: do Kutné hory a Žďáru nad Sázavou.
Kutná Hora
Na seznamu od roku 1995
Zhruba dvacetitisícové městečko leží ve Středočeském kraji, jen necelých 90 kilometrů od Prahy. Jak sám název napovídá, velká část jeho historie souvisí s kutáním rud a tavením stříbra. Ve městě se dochovalo středověké historické centrum, kterému dominuje především chrám svaté Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Turisté by ale neměli vynechat ani návštěvu zdejší kostnice či prohlídku stříbrných dolů.
Špetka historie:
Těžba stříbra má na Kutnohorsku skutečně dlouholetou tradici. Stříbrné denáry se tu údajně razily už v 10. století. Největší rozkvět ale městečko zažilo až v průběhu století 13., kdy zdejší doly pokrývaly zhruba jednu třetinu evropské produkce stříbra. Významnou roli sehrála Kutná Hora ještě v době národního obrození, kdy zde vznikala řada spolků a sdružení na podporu obrozeneckého hnutí.
Co je tu k vidění?
Chrám sv. Barbory
Římskokatolická pětilodní gotická katedrála vás upoutá už při příjezdu do města. Její stavba začala už v roce 1388, probíhala v několika etapách a dokončena byla vlastně až na začátku 20. století. Uvnitř chrámu jsou pozoruhodné zejména pozdně gotické fresky a okenní vitráže s báňskou tematikou či kroužená stropní klenba. V katedrále se každou neděli v 7 hodin pořádají bohoslužby, které stojí za to navštívit. Kromě toho si celou stavbu můžete prohlédnout v březnu každý den od 10 do 17 hodin, od dubna od 9 do 18 hodin. Vstupné stojí 85 korun.
Po stopách Santiniho
Věhlasný architekt Jan Blažej Santini byl na počátku 18. století přizván k obnově cisterciáckého opatství v nedalekém Sedlci, který je dnes součástí Kutné Hory. Inspiraci prý načerpal v chrámu svaté Barbory a kromě práce na katedrále Nanebevzetí Panny Marie se podílel i na úpravě hřbitovního kostela, v jehož podzemí se nachází známá kostnice. V březnu je otevřeno denně od 9 do 17 hodin, od dubna pak od 8 do 18 hodin (v neděli od 9 do 18 hodin). Vstupné stojí 90 korun.
České muzeum stříbra
Zavítáte-li do kutnohorského muzea, budete si moci vybrat mezi prohlídkou vnitřní expozice a návštěvy středověkého dolu. Druhá varianta láká na nevšední zážitek v podzemí, kdy si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak těžkou práci museli horníci zastávat. Od dubna je otevřeno denně od 9 do 17 hodin, vstupné na první okruh vás vyjde na 70 korun, na druhý pak na 130 korun.
O církevních památkách ve Ždáru nad Sázavou čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.