Lexikon zdraví: Naše tělo vysílá varovné signály II. - Vlasy a pokožka hlavy

Začíná to často nevinně. Jsme unavení, hůř se nám dýchá, sem tam nás něco píchne, lámou se nám nehty… My, zaměstnaní a věčně uspěchaní, si těchto signálů spíše nevšímáme. A přitom nám jimi naše tělo jasně a dopředu dává vědět, že něco není v pořádku. Varovných znamení, které organismus vysílá, je celá řada. My vám dnes přinášíme 30 nejběžnějších, které není radno podceňovat. Ne vždy znamenají vážné onemocnění, často stačí jen zvolnit tempo nebo dodat potřebné vitamíny a minerály. Někdy ale pomohou včas odhalit nemoc. Nepodceňujme je!
Svědění pokožky hlavy
Co se děje: Ve většině případů může svědění pokožky hlavy způsobit používání nesprávné vlasové kosmetiky nebo špatné opláchnutí hlavy po umytí. Svědění mohou způsobovat také parazité, především vši. Pokud ale tyto příčiny vyloučíte a problémy přesto přetrvávají, může jít o kožní chorobu nebo alergickou reakci.
Co to může znamenat:
- Alergie – Svědění pokožky hlavy může být alergickou reakcí na barvu na vlasy, ale i na některé potraviny nebo pyl.
- Nedostatek vitamínů a minerálů – Tělo může postrádat železo, selen a vitamín C.
Málo tekutin – Nedostatek tekutin vysušuje pokožku celého těla a vysušená pokožka pak svědí. - Kožní choroby:
1. Nadměrná tvorba kvasinek rodu Malassezia, které se na kůži běžně vyskytují, ale dojde-li k jejich přemnožení, mohou dráždit a jedním z projevů je pak svědění kůže či tvorba lupů, a to obzvláště u citlivější pokožky.
2. Seborea je typická dermatitida u malých dětí a miminek, která obvykle s věkem vymizí. Pokud ne, může působit svědění pokožky hlavy a vypadávání vlasů, a to zejména u mužů.
3. Atopický ekzém nebo lupénka postihují kůži celého těla, hlavu nevyjímaje.
Prevence a léčba: Dostatečný pitný režim, vyvážená strava a šetrná kosmetika by měly odstranit běžné problémy, alergie a kožní nemoci řešte s lékařem.
Vypadávání vlasů
Co se děje: Mírné vypadávání vlasů je běžné, když za den vypadne do stovky vlasů, jde vlastně o jejich přirozenou obnovu. Když je myjete nebo při česání používáte větší sílu, vypadne jich ještě víc. Vypadávání vlasů může způsobit i změna antikoncepce, porod, kojení a menopauza, ale ve valné většině se do pár měsíců vypadávání samo ustane. Pokud máte pocit, že vám vlasů ubývá hodně a trvá to déle než čtyři týdny, může to být známka choroby.
Co to může znamenat:
- Nedostatek bílkovin, železa, selenu, vitamínu C
- Následek užívání některých léků, např. antibiotik.
- Poruchu funkce štítné žlázy
Prevence a léčba: I na tento problém platí pravidelný pitný režim a vyvážená strava. Růst nových vlasů můžete podpořit roztoky s obsahem látky minoxidilu, které se aplikují jen na místa, kde je třeba podpořit růst vlasů. Šampón proti vypadávání vlasů používejte také jako doplněk péče. Pokud problémy s vypadáváním vlasů přetrvávají, je třeba navštívit lékaře.
Lámání a třepení vlasů
Co se děje: Suché vlasy mají tendenci se třepit a lámat. S příliš suchými vlasy se můžete potýkat po letní dovolené, po koupání v chlorované vodě, častém fénování nebo žehlení vlasů. Vlasům chybí přirozený maz. Lámání a třepení ale také může být příznakem hormonální poruchy.
Co to může znamenat:
- Nedostatek vitamínu A, který je důležitý pro funkci mazových žláz, vitamínu C, jenže se podílí se na syntéze keratinu, a vitamínu E důležitého pro výživu pokožky. Chybět mohou i vitamíny skupiny B, železo, vápník a zinek.
- Poruchu funkce štítné žlázy
Prevence a léčba: Kromě pitného režimu a vyvážené stravy je potřeba se ke svým vlasům chovat šetrně – mytí a rozčesávání provádějte opatrně a bez přílišné síly. Používejte přípravky s obsahem panthenolu, tím dodáte vlasům potřebnou výživu a hydrataci.
Celkem 30 varovných signálů, které vysílá naše tělo najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč.