LEXIKON ZDRAVÍ: Co jste možná nevěděli o kopřivce?

Má celou řadu příčin. Podnětem pro vznik může být alergie, ale i jiné spouštěče. Podle statistik prodělalo nějaký druh kopřivky během svého života až 20% lidí. Rizikovou skupinou jsou zejména děti, dále lidé s oslabenou imunitou, alergici, lidé vystavení dlouhodobému stresu nebo působení chemických látek, pacienti s poruchami funkce štítné žlázy nebo jiných žláz s vnitřní sekrecí. Projevuje se drobnou vyrážkou na pokožce, zarudnutím a svěděním. Většinou máme tendence se škrábat, což onemocnění zhoršuje, a mohou vznikat hnisavá ložiska.
Příčiny
- Alergie: Tento typ je častější u dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým. Můžou ho způsobovat potraviny, jako např. citrusy, ořechy, jahody, ryby, mořské plody a podobně, přísady v potravinách (konzervanty, antioxidační látky či barviva, která známe jako „éčka“), některé léky, bodnutí hmyzem.
- Fyzikální: Jde o faktory, jako jsou tlak, tření, chlad, teplo, UV záření či kontakt s nevhodnou látkou. Obvykle postihuje dospělé a důležitou roli hraje i psychika.
- Autoimunitní: Projevuje se u lidí s poruchami funkce žláz s vnitřní sekrecí, nejčastěji štítné žlázy. Většinou jde o chronickou kopřivku.
- Infekční: Je způsobena viry (běžné virózy mohou být provázeny kopřivkou), bakteriemi (zánět nosních dutin, mandlí atd.), kvasinkami (kvasinkové infekce) a parazity (roupy, škrkavky).
Průběh
- Akutní: Trvá několik hodin až dní, kromě vyrážky se může přidávat otok hrtanu, nevolnost, zvýšená teplota, únava. Důvodem vzniku bývá infekce, nebo alergie na potraviny či léky.
- Chronický přerušovaný: Jde o stav, kdy se projevy kopřivky objevují a mizí střídavě po dobu 6 týdnů. Příčinou bývá alergie na potraviny, léky, nebo na alergeny obsažené ve vzduchu.
- Chronický: Pokud kopřivka trvá déle než 6 týdnů, jde o chronický stav. Vyrážka není tak výrazná jako u akutní formy, ale více svědí. Většinou nebývá alergického původu. U 30 – 50% pacientů se její příčina nezjistí.
Prevence a léčba
1. Vyhněte se kontaktu s potravinami nebo látkami, které vám mohou způsobit kopřivku. Omezte hlavně potraviny obsahující »éčka« v příliš vysokém množství.
2. Používejte mýdla a prací prostředky pro alergiky nebo pro kojence. Minimalizujte používání kosmetických přípravků.
3. Prádlo důkladně máchejte, nepoužívejte aviváž.
4. Vyhýbejte se prudkým změnám teploty.
5. Pokud jste vystaveni slunci, používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem.
6. Při obtížích včas navštivte lékaře, u dětí pediatra, u dospělých dermatologa, který zjistí její příčinu a poté zvolí vhodný typ léčby. Většinou jde o podávání léků proti alergii a přípravků proti svědění. U těžších forem je možná i krátkodobá hormonální léčba. Pokud se kopřivka komplikuje otoky hrtanu, hlasivek nebo obličeje, je nutná hospitalizace a celková léčba.
Tahle bylinka pomáhá:
Heřmánek pravý
Můžete pít heřmánkový čaj, který organismus pročistí, nebo si připravte obklad, který přiložíte na postižená místa. Můžete ho přidat i do koupele nebo použít heřmánkový olej.