LEXIKON ZDRAVÍ: Nejlepší prevencí zažívacích chorob je vyvážená strava!

Zeptali jsme se odborníků na to, jak lze předcházet nepříjemným problémům se zažíváním.
MUDr. Jitka Skálová, gastroenteroložka
Jakou roli hraje genetika, pokud jde o náchylnost k problémům s trávením?
„Genetika hraje významnou roli v řadě onemocnění. Nelze ji však považovat za příčinu trávicích obtíží způsobených špatnými stravovacími vzory nejen v rodině.“
Je zdravá strava dobrou prevencí proti onemocněním trávicího ústrojí?
„Pod pojmem zdravá strava a životní styl si může každý představit něco jiného. Měla by to být vyvážená strava, která obsahuje správné množství všech živin, dostatečný příjem tekutin, doplněná o pravidelnou pohybovou aktivitu. Je dobré se také vyvarovat kouření a nadměrné konzumaci alkoholu a v neposlední řadě je důležitá i psychická pohoda.“
Mohou k dobrému trávení pomoci podpůrné prostředky z lékárny, např. proti nadýmání, bolesti žaludku, různé druhy vlákniny atd.?
„Poruchy trávení, pokud nejde o organická onemocnění či funkční poruchy, jsou způsobeny špatnými stravovacími návyky. Je na uvážení nás všech, zda se jich vyvarujeme. V tom případě jistě nemusíme řešit vzniklé obtíže. Zcela jistě nevyřešíme pravidelné požívání nadýmavých potravin preparáty z lékárny (uleví od krátkodobých obtíží, ale nevyřeší dlouhodobý problém). Bohužel na nás působí i okolní prostředí a rodinné vzory. Pokud naše strava bude obsahovat vyvážený příjem základních živin (bílkoviny, cukry, tuky), doplněných o adekvátní množství vitamínů, stopových prvku, vlákniny není nutné užívání doplňků stravy.“
Jak si v lékárně vybrat vhodné produkty?
„Čas od času každý z nás udělá dietní chybu ať úmyslně, či nevědomky. V lékárně jsou k nám k pomoci lékárnici, kteří umí poradit, jaký preparát koupit.“
Můžeme si zažívací problémy vyléčit sami doma, například pomocí bylinek?
„Bylinky jsou součástí domácího léčení již od pradávna. U jinak zdravého jedince, který poruší své zásady životosprávy, mají zcela jistě své místo. Trávicí obtíže představují celou řadu onemocnění. U mírných krátkodobých obtíží (nechutenství, nadýmání, zácpa či průjem) vzniklých po dietní chybě, nemusíme ihned sahat po lécích. Stačí úprava stravy, bylinky a rady babiček.“
Jak poznáme, kdy máme navštívit lékaře?
„Pokud trávicí obtíže trvají i přes úpravu životosprávy a krátkodobé užívání podpůrných preparátů (bylinné čaje, preparáty na úpravu překyselenosti žaludku, proti nadýmání, zácpě či průjmu), je zcela na místě navštívit lékaře.“