LEXIKON ZDRAVÍ: Co pomáhá při problémech s klouby? Lázně a kvalitní strava!

Bolí vás klouby, ale k doktorovi ještě chodit nechcete? Vyzkoušejte našich pár tipů, které by vám mohli od bolestí ulevit!
1. omega-3 mastné kyseliny
Zařaďte do stravy ryby – nejlepší zdrojem jsou losos, sardinky, tuňák, pstruh či makrela, dále ořechy a olejnatá semena.
2. zelenina
Může být syrová i vařená. Ideálními druhy jsou například brokolice, špenát, růžičková kapusta, květák, dýně či zelí. Opatrní buďte s konzumací lilkovitých druhů, mezi něž patří brambory, rajčata a lilky. Obsahují totiž toxické alkaloidy.
3. ovoce
Vitamin C poskytuje živiny pro kolagen, proto je důležitá konzumace ovoce, které ho obsahuje (jahody, broskve, maliny, mango, kiwi či citrusy). Vhodný je také ananas, který obsahuje enzym bromelin, díky němuž dokáže snížit otok zanícených tkání. Protizánětlivě působí i hroznové víno.
4. obilniny
Obilniny by v jídelníčku rozhodně neměly chybět, ne však všechny druhy. Vhodné jsou hlavně vařená pohanka, jáhly či rýže, naopak obilniny obsahující lepek je třeba omezit nebo zcela vyloučit.
5. olivový olej
Obsahuje mononenasycené tuky, které chrání tělo před záněty.
6. koření
Například kurkuma nebo zázvor obsahují látky potlačující zánětlivé procesy a snižující bolest.
7. voda
Nedostatek vody v organismu způsobuje řadu obtíží, i ty s klouby. Vědecké studie prokázaly, že 2 až 3 litry čisté vody denně sníží bolesti zad a kloubů až o 80 procent.
8. homeopatie
Pokud se bolesti kloubů zhoršují v klidu, vyzkoušejte prostředek Rhus tox. Jestliže klouby bolí hlavně při pohybu, sáhněte po přípravku Bryonia. Pro léčbu bolestí po zranění se používá Arnica a při bolestech zhoršujících se ve vlhkém počasí se ordinuje Dulcamara. Na noční bolesti zabírá Colchicum. Pulsatilla se doporučuje proti bolestem, které jako by přecházely z kloubu na kloub, proti »praskání« v krční páteři a ramenou při pohybu.
9. akupunktura
Působí na body v meridiánech (energetických drahách) břišních, žlučníkových a jaterních a dále v meridiánech sleziny a žaludku. Zavedení jehel již existující potíže nespraví, ale pomůžou zbavit se chronické bolesti
10. aromaterapie
Účinný je například esenciální olej z heřmánku, vhodné jsou i esence odbourávající bolest a stres.
Náš tip: Zajeďte si do lázní
Pro tvorbu kolagenu je nezbytná síra. Lze ji doplňovat nejen stravou, ale i formou léčivých koupelí. Doma si můžete připravit sirnou lázeň tak, že do teplé vany přidáte sáček solfatanu zakoupený v lékárně. Ještě lepší je ale využít přirozeně sirnaté termální prameny, které nacházejí například na Slovensku v Trenčianských Teplicích nebo v bavorském Bad Füssingu. Toto největší terapeutické centrum pro onemocnění pohybového aparátu v Německu je od hraničního přechodu v Železné Rudě vzdálené 120 km. Čerstvá a sirnatá léčivá voda o teplotě 56 °C denně vtéká do zdejších léčebných bazénů z více než 1000 m hlubokého pramene. Blahodárně působí na chronické zánětlivé onemocnění kloubů, artrózu, revmatismus svalů, chronické záněty nervů, stavy po zlomeninách i ochrnutí a také na nejrůznější potíže se zády včetně výhřezu plotének. Zároveň napomáhá k pročištění těla a stimulaci látkové výměny.