PO STOPÁCH SERIÁLU GYMPL: Záběry na divadlo a náměstí pocházejí z Pardubic!

Východočeské město leží na soutoku Labe s řekou Chrudimkou. První zmínky o něm pocházejí z konce 13. století. V polovině 19. století v Pardubicích vznikla řada průmyslových podniků. Město proslulo zejména výrobou perníků a dostihovými závody Velká pardubická.
■ Historické jádro města začíná na Pernštýnském náměstí. Atmosféra renesančních domů s obloukovými štíty vybízí k posezení v některé z kaváren. Domimantou je dům U Jonáše se zdobným plastickým průčelím.
■ Při vstupu na náměstí projdete Zelenou bránou. Ti zdatnější mohou vystoupat až do její věže, odkud se nabízí pěkný pohled na centrum i hrad Kunětická hora.
■ Pozdně gotický kostel sv. Bartoloměje měl původně sloužit jako klášter řádu minoritů. Jeho stavba začala na počátku 16. století. Dochovala se celá jeho původní dispozice i vnitřní malířská výzdoba.
■ Pardubický zámek je jedním z mála dochovaných vodních hradů u nás. Vnitřní prostory navíc zdobí velmi staré renesanční nástěnné malby, klenby a portály. V budově sídlí Východočeské muzeum a galerie. Prohlédnout si tu můžete třeba největší středoevropskou sbírku pohlednic nebo expozici zbraní. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstupné 45 Kč.
■ Pár kilometrů na severovýchod od Pardubic se tyčí gotický hrad Kunětická hora. Je odtud výhled na celé Polabí a za příznivých podmínek i na vrcholky Krkonoš. Výstavba hradu probíhala na přelomu 13. a 14. století.
■ Hradu se někdy přezdívá Rumburakův hrad nebo Kuňka. K návštěvě se nabízejí dva prohlídkové okruhy. Na základní trase si projdete hrad od sklepení až po vyhlídku ve věži. V říjnu je zde otevřeno vždy o víkendu od 10 do 15.30 hodin. Vstupné je 80 Kč.
Kam na výlet v okolí?
Slatiňany
Město se rozprostírá na úpatí Železných hor. Už ve 13. století zde stávala gotická tvrz, jenž byla později přestavěna na zámek. Do města často jezdil básník Jaroslav Vrchlický. Jeho návštěvy ve Slatiňanech připomíná pamětní deska na křemencovém návrší U Panny Marie.
■ Kostel sv. Martina nechal do novogotického stylu přestavět František Schmoranz starší, který ve městě několik let pobýval. Kostel je unikátní zejména tím, že je propojen krytou chodbou se slatiňanským zámkem.
■ Dlouholetou tradici má zdejší hřebčín, kde chovají vzácná plemena starokladrubských vraníků. Během komentované prohlídky stájí zavítáte i do kočárovny, historické sedlovny a výcvikového střediska. Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Vstupné vyjde na 90 Kč.
■ Romantický zámek má unikátní trojkřídlý půdorys. Z přelomu 19. a 20. století se dochovala knížecí kuchyně, kotelna i umývárna. Kromě základního okruhu máte možnost zhlédnout expozici věnovanou chovu koní. V říjnu je otevřeno vždy o víkendech od 10 do 15 hodin. Vstupné vyjde na 100 Kč.
■ Součástí zámeckého areálu je nejen zahrada, ale i rozsáhlý lesopark s naučnou stezkou. Vaše děti jistě zaujme Kočičí hrádek – hradní miniatura, kterou pro své ratolesti nechala na konci 19. století postavit kněžna Vilemína Auerspergová.