Jak shazovat kila dlouhodobě? Vyvarujte se spolu s námi nejčastějších hubnoucích chyb!

Máme za sebou první slunečné dny. Teploty vyšplhaly vysoko a vy jste už určitě zalovila v šatní skříni, abyste si vyzkoušela loňské plavky. A polilo vás horko! Před zrcadlem vaše postava rozhodně neodpovídala blížícím se promenádám po plážích. Pokud vám právě mluvíme z duše, nemusíte zoufat. Do prázdnin zbývá ještě více než měsíc a s pevnou vůlí zvládnete pár kilo ještě určitě shodit! Jen se musíte vyvarovat častých chyb, jež většina žen, které si přejí zhubnout, dělá. Jaké z nich to jsou? Ptali jsme se akreditované výživové poradkyně Štěpánky Procházkové!
1. Rychlé a nízkosacharidové diety
Dietami a tipy na vhodné jídelníčky se to na internetu jen hemží! Jejich dodržování však může být i velmi nebezpečné! „Dostatek sacharidů je základním předpokladem pro udržování zásob glykogenu, který je klíčovým zdrojem energie,“ říká Štěpánka Procházková. „Pokud dlouhodobě snížíme příjem sacharidů nebo je dokonce úplně vyloučíme, tělo začne energetický deficit krýt rozkladem mastných kyselin, při kterém vznikají v játrech ketolátky. Postupně tento stav vede ke ketóze, což může v extrémním případě ohrozit i život člověka.“ V prvním měsíci sice zaznamenáte výrazný úbytek hmotnosti. Ten však bude s největší pravděpodobností zapříčiněn ztrátou svalové hmoty a vody. Vrátíte-li se k obvyklým stravovacím návykům, nastane takzvaný jojo-efekt, kdy ručička na váze brzy ukáže ještě mnohem více než před dietou.
2. Hladovění
Trápí vás neustálé výčitky, že jíte až přespříliš, a proto raději nejíte vůbec? Pak děláte jeden z největších prohřešků. „To je ta nejhorší cesta ke zhubnutí, kdy si člověk může trvale poškodit své zdraví,“ varuje Procházková. „Populární jsou především různé pitné kúry a detoxikace, kdy tělo nedostává dostatek živin pro správnou funkci mozku, srdce a jiných orgánů. Hrozí podvýživa a úmrtí.“
3. »Zázračné« hubnoucí doplňky stravy
Reklamy na zázračné pilulky, po kterých budete mít do týdne vosí pas, na nás útočí snad z každého rohu. Většina takových přípravků obsahuje zejména látky, které potlačují chuť k jídlu. Po jejich užití se cítíte déle nasycená. Doplňky stravy však nelze užívat dlouhodobě. „Je nasnadě, že po vysazení dojde k opětovnému nárůstu chuti k jídlu a váha se vrátí zpět,“ uvádí odbornice s tím, že nejlepším receptem je spoléhat na dlouhodobý zdravý životní styl. „Obecně lze říci, že růst či pokles tělesné hmotnosti je výsledek bilance mezi příjmem a výdejem energie, a tak je neužitečnější dodávat tělu vše potřebné z běžně dostupných surovin.“
4. Špatná sportovní aktivita
Na Nový rok jste si předsevzala chodit 5x týdně do posilovny a své plány svědomitě plníte? Pak vězte, že ani to nemusí být pro vaše tělo to pravé. „Důsledkem takové aktivity může být přetrénování nebo jednostranné zatížení pohybového aparátu. V lepším případě si tak po čase sportování znechutíte, v tom horším si přivodíte únavové zranění,“ říká Štěpánka Procházková. Jak je tedy s cvičením vhodně začít? „Přidávejte pohybové dávky postupně s tím, jak bude růst vaše kondice a samozřejmě také podle toho, jak vás sportování bude bavit,“ nabádá poradkyně. „Obecně platí, že pro hubnutí je lepší pohybová aktivita v nižší intenzitě, která trvá déle. Například při hodinové vycházce se psem odbouráte více tuků, než při 10minutovém šlapání naplno na rotopedu – ačkoliv se po něm budete cítit nejspíš mnohem unavenější.“
5.Nepravidelné stravování
Práce, práce, pořád jenom práce... Kvůli ní nemáte čas nejen na pohyb, ale také na jídlo. Po celém dni se tak pořádně nasytíte až večer. To je však další častá chyba žen, které se bezvýsledně snaží zhubnout! „Poté, co tělu po celém dni hladovění dodáte naráz velké množství energie, organismus ji není v danou chvíli schopen spotřebovat a dojde k ukládání tukových zásob,“ vysvětluje Štěpánka, která radí nevynechávat večeře a snídaně a v práci udržovat jídelní pravidelnost přípravou dopolední a odpolední svačiny před odchodem do zaměstnání. „Může to být třeba i jen kousek ovoce nebo bílý jogurt. Příprava takových pokrmů trvá chvíli a ani jejich konzumace vás od povinností na dlouho nezdrží.“
Dalších 5 častých chyb:
✔ nedostatek pohybu
✔ konzumace posledního jídla v odpoledních hodinách
✔ univerzální jídelní plány
✔ úplné odpírání sladkostí
✔ výmluvy
Více o těchto chybách se dočtete v tištěném magazínu Aha! pro ženy. V prodeji jen za 7,90 Kč!