Klíšťata už si brousí zuby II: Poznejte nejčastější nemoci, které tito parazité přenášejí!

Klíšťata mohou přenášet nebezpečné choroby. Všichni jistě známe encefalitidu, proti níž je možné se očkovat. Jaké další dvě komplikace s sebou kousnutí klíštěte nese? A proč se klíšťata ve velké míře objevují i ve velkoměstech? Ptali jsme se RNDr. Kateřiny Kybicové ze Státního zdravotního ústavu!
Klíšťová encefalitida
PRŮBĚH: Po inkubační době, která trvá zpravidla 7 – 14 dní, nastupují chřipkové příznaky, které jsou často velmi nespecifické. Objevit se mohou různě intenzivní bolesti hlavy, kloubů a svalů či horečky. Tyto příznaky brzy vymizí. Záhy však nastupují projevy závažnější: infekce se dostává do různých částí mozku a způsobuje silné bolesti hlavy, zvracení či světloplachost. Pokud choroba není včas podchycena, může dojít k obrně, poruchám sluchu a dokonce k zástavě životně důležitých funkcí.
LÉČBA: Proti encefalitidě se můžete nechat očkovat mimo hlavní klíšťovou sezonu. Vakcína také představuje jedinou možnost účinné prevence. Léky na tuto nemoc totiž v současné době neexistují. Očkování proto rozhodně zvažte!
Lymeská borelióza
PRŮBĚH: Onemocnění probíhá ve třech fázích. První je pozorovatelná několik dnů až týdnů po infekci a symbolizuje ji červená skvrna s bílým středem v místě, kde bylo klíště přisáto. Doprovázet ji mohou bolesti hlavy, zvracení nebo horečka. Druhá fáze se projevuje bolestmi kloubů, svalů a vznikem otoků, méně často pak nervovou obrnou. Třetí fáze je již životu nebezpečná. Přichází i několik let po infekci a může vyústit až v zánětlivá onemocnění mozku, míchy či srdce.
LÉČBA: Proti borelióze neexistuje účinná očkovací látka. Naprosto nezbytné je proto včasné podchycení nemoci a okamžité zahájení léčby antibiotiky! Pokud jsou léky nasazeny brzy, obejdete se obvykle bez větších komplikací. Přechodně může přetrvávat únava či bolesti hlavy.
Erlichióza
PRŮBĚH: Zanedlouho po kousnutí klíštětem se u postižených jedinců objevují horečky doprovázené bolestí kloubů a svalů a v některých případech i vyrážkou. Nemocnému se zvětší mízní uzliny, může trpět i bolestmi břicha a zvracením. Erlichióza je nebezpečná zejména pro těhotné ženy, neboť napadá bílé krvinky a může způsobit poškození plodu. Závažný průběh choroby může i u ostatních jedinců způsobit lokální ochrnutí nebo dokonce smrt.
LÉČBA: Erlichióza je velmi dobře léčitelná pomocí antibiotik. Opět je však zapotřebí včasný zásah lékaře. Pokud tedy máte podezření, že byste mohli být infi kováni, s návštěvou pohotovosti určitě neotálejte!
OČIMA ODBORNÍKA
RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., vedoucí NRL pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu
Počet infikovaných klíšťat v poslední době roste. Čím je tato změna zapříčiněna?
„Zejména globálním oteplováním, ale i dalšími faktory, jako jsou urbanizace, zemědělství, odlesňování a zalesňování a s tím spjaté změny biotopů. V České republice jsou tyto změny zřejmé, klíšťata se nyní objevují ve vyšších nadmořských výškách než dříve a pozorujeme jejich zvýšený výskyt ve městech a v místech, kde se dříve vlivem nepříznivých podmínek nevyskytovala.“
Nakažená klíšťata se začala objevovat už i v Praze...
„Ano, v pražských parcích jsme zjistili nejen nárůst počtu klíšťat, ale i vysokou promořenost různými infekčními patogeny, nebezpečnými pro lidi i jejich domácí mazlíčky. Kolikrát zde hrozí stejné i vyšší riziko klíšťaty přenášených onemocnění.“
Jde infekci předejít, i když už máme infikované klíště přisáté na kůži?
„V tomto případě je potřeba připomenout důležitost včasného odstranění klíštěte, neboť k přenosu nákazy nedochází ihned po zakousnutí, ale až po několika hodinách sání.“