Odborník radí: Nespěte s mobilem!

Bolest hlavy, únava, poruchy spánku, podráždění očí, zhoršení paměti… To jsou jen některé potíže, které vyvolává záření z mobilních telefonů. Může ale být mnohem hůř – pokud voláte více, může vás ohrozit i velmi nebezpečný nádor mozku. A u dětí je riziko ještě větší, může se jim totiž při používání mobilu poškodit funkčnost prstů! Víte, jak správně telefonovat a nebezpečnému záření se bránit? Aha! pro ženy vám společně s odborníkem Filipem Jelínkem poradí, jak na to.
Nádor mozku. Vážné onemocnění, které je v posledních letech stále více spojované právě s mobilními telefony. Vydávají totiž poměrně silné elektromagnetické záření, a pokud to s jejich používáním přeháníte, nebo je nosíte na těle či těsně vedle nich spíte, můžete si v budoucnu přivodit nemalé komplikace. Zrádné jsou především v tom, že se neobjeví hned – ale až za několik let či za několik desetiletí.
Nebezpečí číhá v mobilu
Za každých 100 hodin, kdy mobil používáte, hrozí o 26 % vyšší riziko meningiomu. Nezhoubného nádoru, který obklopuje mozek a míchu a vyrůstá z mozkových plen. Nejčastěji se objevuje u starších žen, protože kromě záření jsou pro něj rizikovým faktorem také ženské hormony. Pokud protelefonujete víc než dvě hodiny měsíčně, pak jste zase více ohroženi tentokrát zhoubným, nitrolebním nádorem, gliomem, který hrozí až 55 % uživatelům mobilních telefonů. Voláte-li více než dvě hodiny denně, riziko nádorů je až čtyřnásobné! Poslední studie rovněž potvrdily, že u lidí, kteří používají mobil 10 let a více, je riziko vývoje gliomů vyšší o 90 % na té straně hlavy, kde telefonují…
Dětem může zhoršit paměť
Mobilům by se především měli vyhýbat děti a mladiství do 15 let. A to proto, že jejich zdraví ohrožují ještě podstatně více, než je tomu u dospělých. „Rozdíly v hustotě kostí a množství tekutin v těle jim umožňuje absorbovat větší množství energie mozkem oproti dospělým,“ vysvětlil Aha! pro ženy odborník na technologie Filip Jelínek. „Může tedy docházet k závratím, zvonění v uších, nepravidelnému srdečnímu rytmu. Zaznamenány byly u dětí také problémy s učením či zhoršení paměti,“ doplňuje. Časté hraní na mobilních telefonech může u těch nejmenších poškodit i funkčnost prstů a vede také k nedostatečnému budování svalové hmoty na rukou. A to je další důvod, proč by se děti měly od mobilů držet co nejdále a co nejdéle. A pokud už mobil mají a používají ho, neměl by být připojený na internet.
Parkinson! Alzheimer?
I když si v dnešní době bez mobilů nedovedeme život už snad ani představit, je rozhodně lepší používat ho, právě ze zdravotních důvodů, co nejméně to jde. Spekuluje se totiž o řadě dalších potíží, za nimiž nebezpečné záření stojí. Nejčastěji to bývají degenerativní onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Zatímco někteří vědci tvrdí, že nerovnováha, které záření z telefonů vyvolává, může vést i ke vzniku Alzheimerovy choroby, jiní říkají opak. Pokus na myších, který před pár lety provedli američtí vědci, totiž ukázal, že naopak může vzniku obávané nemoci bránit, protože chrání paměťové buňky. Jak tomu bude u lidí, se ale zatím přesně neví.
Pozor na slabý signál
Abyste se záření z mobilů pokud možno vyhnuli, je třeba dodržovat určité zásady. Mezi ty hlavní patří – držte si mobil co nejdále od těla a nespěte s ním u hlavy. Netelefonujte v místě, kde je velmi slabý signál, a pozor na hovory z podzemních prostor. Pokud je totiž mobil zapnutý, vydává signál i záření. Čím slabší je signál, tím vyšší je výkon telefonu a silnější záření. Je dokonce prokázáno, že v některých venkovských oblastech se slabým signálem, kde mobily musejí přenášet signál vyšším výkonem, stoupl nádor příušní slinné žlázy!
Normy nejsou dostatečné
Současné normy bezpečnosti nejsou dostatečné a jsou založené především na tepelných účincích. Zákonem stanovená specifi cká míra absorbce nebezpečného záření chrání organismus jen před účinky vysokofrekvenčního záření. Mnohem nebezpečnější jsou však netepelné účinky mobilních zařízení.