Očima odborníka: Tanga jsou krásná věc. Hlavně pro kvasinky!

Gynekolog MUDr. Petr Kovář (Gynprenatal, s.r.o., Havířov) odpovídá Aha! pro ženy na otázky ohledně vaginálních mykóz.
Stoupá v létě u žen výrazně počet mykóz? Bývají častou příčinou mokré plavky?
Syndrom »mokrých plavek«, tak by se dala opravdu souhrnně popsat jedna z velice obtěžujících potíží, která ženy v horkém létě může potkat. Ale zapářka, jak tomu říkaly naše babičky, nemusí být způsobena vždy jen kvasinkami, tedy původci mykóz. Koupání se v rybnících a bazénech, ve kterých plave mnohdy ledacos, není vždy pro ženu úplně nejhygieničtější. Zvláště pak pro tu, která během celého roku úzkostlivě dbá na ideální zásady intimní hygieny. Z kultivačních vyšetření mnohdy prokážeme různé druhy bakterií, i když je pravdou, že kvasinkové infekce vévodí. Zvýšené teplo a s tím spojené pocení napomáhá jak kvasinkovým, tak nekvasinkovým infekcím. A je vskutku jedno, zda je chytíme v bazénu, nebo jenom nedostatkem vhodné hygieny, navíc podpořené vyrýsovanými kalhotkami v upnutých riflích.
Co může žena udělat preventivně proto, aby se mykózám možno vyhnula?
Nosit pohodlné a ideálně bavlněné spodní prádlo. Tanga jsou sice krásná věc, ale má smysl je nosit pouze tehdy, když je někdo ocení. Snížit riziko pocení v intimních partiích (úzké rifle na cestování autobusem z Chebu do Košic nejsou to pravé). Pokud jde o koupání, pak pokud možno v hygienicky nezávadném prostředí, nebo lze na krátké namočení použít poševní tampón, po koupání preventivně zavádět do pochvy probiotika nebo použít k tomuto účelu speciální intimní hygienu k tomu určenou.
Co se dá dělat v případě, že ženu trápí infekce opakovaně?
Z lékařského hlediska by měl opakovaný průkaz kvasinkové infekce vést ke změně strategie v léčbě. Jedná se totiž s největší pravděpodobností již o infekci chronickou. Mezi zásady léčby patří: vyloučení možného opakovaného zdroje nákazy (např. podobný problém u partnera), systémová léčba antimykotiky (užívání tabletové formy léků po dobu několika měsíců), vakcíny či autovakcíny, ale také dlouhodobá probiotická léčba lokáními léky s mléčnou baktérií. Samozřejmostí u chronických mykóz je vyloučení jiných onemocnění (např. cukrovky), ale také vhodná případná úprava antikoncepce apod.
Když už se mykóza objeví, co dělat, rovnou vyhledat lékaře?
Ideálem je samozřejmě vyhledání lékaře, což ale není vždy vzhledem k akutně vzniklým a intenzivně obtěžujícím potížím možné.
Pomáhají i přípravky z lékárny?
Ano, antimykotika v lokální podobě jsou volně prodejná a ve velké části případů jako první pomoc pomohou.
Jak se díváte na babské rady, například zavést bílý jogurt apod.?
Bílý jogurt je v podstatě taková prabába moderních probiotických přípravků. Obsahuje totiž zpravidla baktérie blízké mléčné bakterii (Lactobacillus acidophilus) a ty v pochvě žít mají. Pomoci tedy může. Osobně bych ale dal přednost skutečně sofistikovaným lékům z lékárny, než snaze o poměrně komplikovanou aplikaci třeba televizní reklamou proslaveného jogurtu s „0 % tuku“ do intimních partií po několikahodinovém škrábání a bolesti.