Když děti odejdou do světa, neberte jim zkušenosti....

Zhruba dvacet let jsme zvyklí mít své děti po našem boku a jejich každodenní blízkost je pro nás určitou samozřejmostí. Jednoho dne však přijde čas, kdy dospějí a odcházejí si zařídit život po svém, což je velkým milníkem nejen pro ně. Rodiče se musejí přetransformovat z rolí pečovatele, zaměřit se čistě na svůj partnerský vztah a dopřát sobě i svým ratolestem dostatek prostoru. To s sebou může navíc přinést také směs různých, ne vždy příjemných pocitů, se kterými bývá mnohdy obtížné se vyrovnat. Jak se s touto etapou vyrovnat a ustát ji jako rodič i pár?
Neberte jim zkušenosti
Naprostá většina rodičů svoje děti upřímně miluje, přeje si s nimi dobře vycházet a především chce pro ně jen to dobré. A tady může být kámen úrazu! To, co považujete za správné, se totiž nemusí vždy shodovat s jejich nastavením. „Když se rodičům něco na životním stylu nebo volbách jejich dětí nelíbí, je na místě zachovat se tak, aby to nepoškodilo rodinné vztahy a zároveň podpořilo důstojnost a nezávislost dětí. Vždy je důležité si uvědomit, že hlavním cílem je udržet pevný a zdravý rodinný vztah, i když to může zahrnovat nesouhlas s určitými rozhodnutími vašich dětí. Jejich životní cesta je jejich vlastní, a i když to může být těžké, projevení důvěry v jejich schopnost dělat vlastní rozhodnutí může posílit vaše vazby a podporovat jejich nezávislost a sebevědomí,“ zdůrazňuje Mgr. Barbora Pipášová a dává příklady, jak se můžete v situacích, kdy s něčím v jejich životě nesouhlasíte, zachovat:
· Pokuste se pochopit, proč máte k určité situaci negativní pocity. Je to opravdu ve prospěch vašeho dítěte, nebo jde o osobní preference či předsudky?
· Pokud cítíte, že je nutné o vašich obavách mluvit, udělejte to s respektem a otevřeností. Vyjadřujte se jasně a s láskou, nikoli kriticky nebo s odsouzením.
· I když se vám některé volby vašeho dítěte nelíbí, důležité je, aby cítilo vaši lásku a podporu.
· Projevte zájem o nového partnera, práci nebo zájmy vašeho dítěte. Snažte se vidět pozitiva a možný růst, který z těchto zkušeností může pramenit.
· Uvědomte si, že vaše dítě je samostatná osoba s právem na vlastní volby, ať už se vám to líbí, nebo ne.
· Respektujte hranice a rozhodnutí vašeho dítěte. Nenuťte jim své názory a očekávání.
· Pokud není nová situace vašeho dítěte škodlivá nebo nebezpečná, vyhněte se konfrontaci. Někdy je lepší nechat věci být a přijmout, že každý má právo na vlastní chyby a učení.
· Musíte-li vyjádřit nesouhlas, udělejte to jednorázově a pak to nechte být, pokud to vaše dítě nerespektuje nebo nepřijímá.
· Udržujte otevřenou komunikaci, kde mohou obě strany vyjadřovat své myšlenky a pocity bez strachu z odsouzení.
· Aktivně naslouchejte svému dítěti, abyste skutečně porozuměli jeho perspektivě a motivacím.
· Přijměte, že vaše děti mohou mít odlišné hodnoty nebo životní cesty. Respektujte jejich právo na odlišnost.
· Uvědomte si, že rozmanitost a rozdíly mohou být obohacující a že vaše děti se mohou naučit a růst díky různorodým zkušenostem.
Co je ještě dobré vědět
Odchod dětí z domova je určitým milníkem i pro váš partnerský vztah. Může vás více stmelit, protože máte po dlouhých letech zase čas pouze na sebe, nebo naopak rozdělit. Zůstat po tolika letech zase jen ve dvou je totiž také velkou zkouškou, u které nemusíte uspět. „Zvládání období »prázdného hnízda« může být pro rodiče výzvou. Výhodou je, když se rodiče začnou připravovat na tuto životní etapu ještě v předstihu, než k odchodu dětí dojde. V průběhu této přechodné fáze je důležité být k sobě jako páru upřímní, podporovat se a investovat čas a energii do vašeho vztahu. Společně můžete objevovat nové aspekty života a objevit jinou hloubku ve vašem vztahu, “ uvádí psychoterapeutka.
Co vám pomůže vyrovnat se s novou situací a neodcizit se?
· Přijměte, že životní fáze »prázdného hnízda« je normální a zdravá etapa života. Je to příležitost pro osobní růst a nové začátky.
· Komunikujte, mluvte o svých pocitech a očekáváních v této nové fázi života. Vzájemně sdílejte, co pro každého znamená tato změna.
· Najděte nové způsoby, jak trávit společný čas. To může zahrnovat koníčky, cestování, sporty nebo se učit něco nového společně.
· Vytvořte nové rodinné tradice a rituály, které zahrnují jen vás dva, což může pomoci posílit váš vztah.
· Věnujte se také individuálním zájmům, rozvíjejte je. Tato období může být ideálním časem ke znovuobjevení koníčků, které jste možná odložili, když jste vychovávali děti.
· Zvažte další vzdělávání nebo kurzy, které mohou obohatit vaše životy a poskytnout příležitosti pro sociální interakci.
· Aktivně udržujte stávající přátelství a budujte nová. Sociální interakce mohou pomoci vyplnit prázdné místo po dětech.
· Zapojte se do komunitních aktivit nebo dobrovolnictví, což vám může přinést pocit naplnění a účelu.
· Práce na vašem vztahu je nyní důležitější než kdy dřív. Zvažte párové poradenství nebo workshopy, pokud cítíte, že je to potřebné.
· Zaměřte se na budování emocionální intimity, sdílení a hlubokého porozumění jeden druhému.
· Promluvte si jako pár o vašich dlouhodobých cílech a aspiracích. Je to šance přehodnotit, co je pro vás oba důležité a jaké máte společné sny. Vytvořte si společný »bucket list« nebo »wishlist«, čili seznam věcí, které jste někdy v životě chtěli podniknout nebo získat, ale nebyl na to prostor.
· Uvažujte o úpravách domácnosti, aby lépe odrážela vaše aktuální potřeby a zájmy, jako je například přeměna dětských pokojíčků na prostor pro koníčky nebo pokoj pro hosty.
· Zamyslete se také nad přehodnocením vašeho finančního plánování, včetně přípravy na léta, kdy nebudete již pracovně aktivní.
· Myslete na to, jak a kde chcete strávit svůj důchod, a začněte pomalu, ale jistě podnikat kroky k případným změnám.
Kdy je nutné zbystřit
· Pokud se u vás nebo vašeho partnera objeví příznaky deprese nebo úzkosti, je důležité vyhledat odbornou pomoc.
· Zaregistrujete-li, že se od sebe postupně odcizujete, měli byste aktivně hledat způsoby, jak se znovu spojit. Příznaky jako nedostatek komunikace, konflikty nebo ztráta zájmu o společně strávený čas mohou signalizovat blížící se vztahovou krizi.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 35.