Zahradní bazén není bez rizika - Co může ohrozit zdraví...

K létu koupání patří a mnozí dávají přednost před mořem, koupalištěm či rybníkem domácímu bazénu. V současné době je nabídka tak velká, že si ho může dovolit takřka každý. Jenže o takový bazén je potřeba správně pečovat a dbát na bezpečnost, i v tom malém může dojít k úrazu. Domácí bazén pak také potřebuje správnou péči, aby koupání v něm nezpůsobilo zdravotní problémy. Odborníci poradí, jak se správně starat o bazén, jak vyřešit bezpečnost, hlavně pokud jde o děti, a jak chránit pokožku, aby nám neublížila chlorovaná voda ani sluneční paprsky.
* Vyrážka z chlóru
Pár hodin po koupání v bazénu či vířivce se objeví zarudnutí, citlivost a zánět pokožky, svědění, kopřivka nebo vřídky. „Je dobré si upřesnit, že vyrážka způsobená chlórem není alergickou reakcí, ale jde o formu iritační dermatitidy. Vlastně se jedná se o takové menší »chemické spálení«, které je způsobeno přecitlivělostí na chlór. A ten vysušuje kůži, což může zhoršit jakékoli další podráždění či citlivost kůže. Pokud se totiž chlór spojí s vodou, tak vytvoří kyselinu chlornou, která může ovlivnit kožní bariéru u citlivých lidí, což způsobuje suchost a podráždění. Čím tedy máte citlivější pokožku tím kratší dobu buďte v chlorované vodě, “ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
* Bakteriální infekce
Dalším nehezkým »suvenýrem«, který si můžete odnést z koupání, je infekce bakterií Pseudomonas aeruginosa, která přežívá v silně chlorovaných bazénech a v teplé vodě ve vířivce. Tato infekce se projevuje červenými svědivými pupínky na hlavě kolem vlasových kořínků. Ve vážnějších případech může dojít i k zvýšení teploty či zánětu uší. Na množství chlóru je tedy potřeba dávat pozor, a u domácí vířivky pravidelně čistit vodu. Dále nebuďte ve vířivce zbytečně dlouho a před a po použití se vždy pořádně vysprchujte. Ve vířivce, která není vaše, se nikdy nepotápějte. Další problematickou infekcí, kterou si můžeme z bazénu či vířivky odnést je zánět močových cest způsobený streptokoky nebo častěji bakterií E coli.
* Plísně a bradavice
Častým problémem u bazénů je výskyt plísní a virů, které způsobují bradavice. Teplé a vlhké prostředí bazénů a vířivek je ideální pro růst plísní a kvasinek, které mohou způsobit kožní infekce. Paradoxně takový dezinfekční bazének, který bývá často před vstupem do bazénu na koupalištích a plovárnách a kterým byste měli projít, může být pro plísně přímo ráj, zejména, pokud je voda teplá, je jí tam málo a zůstává tam celý den. V takovém případě do prostoru nevstupujte, ani když máte pantofle či žabky. Ty by ostatně měly být z bezpečnostních důvodů standardní výbavou i u rodinného bazénu.
* Spálení kůže a melanom
U moře se většina lidí maže opalovacími přípravky s UV ochranou tak nějak automaticky, u zahradních bazénů už to tak moc neplatí. Obvykle si říkáte, že se jen vykoupete a půjdete do stínu, nebo že u nás to sluníčko až tak nepálí a vy už máte nějaký základ. Důležité ale je mazat se opalovacími krémy i doma. Rovněž bychom po letních měsících měli věnovat zvýšenou pozornost případným změnám na povrchu kůže. I znaménka, která máme na pokožce dlouho, se mohou náhle změnit a může se z nich vyklubat maligní melanom, rakovina kůže.
Jak se chránit?
1. Mažte se!
Používejte nejen opalovací krémy, ale i přípravky, které chrání před působením chloru. Skvělým pomocníkem bude i obyčejná vazelína, protože umí skvěle promastit. Vazelínu si na pleť dejte už před koupáním, vytvoří kožní bariéru. V rámci prevence je dobré se před bazénem vysprchovat, i když nejste citliví na chlor, protože tím ze sebe smyjete špínu či bakterie, které by mohly negativně reagovat s chlórem. Po koupání se pak nezapomeňte pořádně umýt pod sprchou, odstraníte tím zbývající stopy chemikálií z bazénu. Na pokožku následně naneste kvalitní hydratační krém, tím nahradíte vlhkost, kterou z pleti odstranil chlór. Máte-li již začínající vyrážku, tak se doporučuje pár dní po koupání aplikovat krémy s hydrokortizonem, které jsou volně prodejné.
2. Vitamín C pomáhá
Dobrým letním pomocníkem po koupání je i vitamin C. Ten může neutralizovat chlór a snížit jeho účinky. Kupte si vitamín C ve spreji nebo si ho dejte do rozprašovače a po každém koupání použijte na pokožku.
3. Převlékejte se
Ani doma po koupeli nezůstávejte v mokrých plavkách, vyhnete se tím zánětu močových cest. Vhodné je se po osprchování převléct do suchého.
4. Noste pantofle
Nebude to klouzat a pomohou vám minimalizovat kontakt s viry a bakteriemi působícími plísně či bradavice.
5. Po létě navštivte dermatologa
Nechte si zkontrolovat znaménka. „Vyšetření znamének je zcela bezbolestné a provádí se celoročně. Kontroluje se během něj celý kožní povrch, včetně kštice, plosek a nehtů. K vyšetření se používá optické zařízení dermatoskop, který prosvítí a zvětší obraz horní vrstvy kůže a umožní lékaři vidět strukturální a barevné změny, které nejsou patrné pouhým okem. Monitoruje se tvar, velikost, barva či ohraničení znaménka. Vyšetřující lékař rovněž přihlíží k rodinné anamnéze, změně vzhledu znaménka, jeho krvácení či růstu. Pacient by se na vyšetření neměl dostavit výrazně opálený nebo spálený od sluníčka,” vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoložka kliniky Canadian Medical, kde preventivní vyšetření a odstraňování znamének provádějí, a dodává, že právě díky prevenci lze kožní rakovinu odhalit již v počátečních stadiích.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 28.