Čas koupání - U rodinného bazénu hlavně bezpečně...

K létu koupání patří a mnozí dávají přednost před mořem, koupalištěm či rybníkem domácímu bazénu. V současné době je nabídka tak velká, že si ho může dovolit takřka každý. Jenže o takový bazén je potřeba správně pečovat a dbát na bezpečnost, i v tom malém může dojít k úrazu. Domácí bazén pak také potřebuje správnou péči, aby koupání v něm nezpůsobilo zdravotní problémy. Odborníci poradí, jak se správně starat o bazén, jak vyřešit bezpečnost, hlavně pokud jde o děti, a jak chránit pokožku, aby nám neublížila chlorovaná voda ani sluneční paprsky.
Chemie musí být
V první řadě je nutné říci, že bez chemie to nejde. Veškeré prostředky na to, abychom vodu v bazéně udrželi čistou a bezpečnou pro koupání, je nutné skladovat v původním obalu od výrobce a používat přesně podle přiloženého návodu, tj. ředit je v doporučených koncentracích. Před zahájením nové sezóny je také nezbytné bazén vyčistit a napustit do něj novou vodu, kterou pak připravíme. Základním parametrem je pH vody, které by mělo být neutrální mezi 7 – 7,4. Pokud je nižší, je voda příliš kyselá, může dráždit pokožku, a navíc urychlovat korozi kovových prvků bazénu. Pokud je pH vyšší, je voda příliš zásaditá, což znamená, že se v bazénu bude dařit řasám a bakteriím, voda bude zakalená a na stěnách se bude více usazovat vodní kámen. PH vody vyrovnáme pomocí produktů pH plus a pH mínus.
Obvyklé je i přidání přípravku proti řasám a také vločkovače, který zajistí, že nečistoty se spojí do větších částic, klesnou ke dnu a je možné je odstranit. Aby byla voda dezinfikovaná, přidává se chlor. Zde je nutné přesně dodržet pokyny výrobce, kam přípravky s obsahem chloru dát a v jakém množství. Chemické prostředky vždy pečlivě uschováme, aby se k nim nedostaly děti ani zvířata.
Bezpečnost je prioritou
I malého bazénu bohužel může dojít k úrazu, a dokonce i k tragédii. Proto se musí dbát na bezpečnost, zejména pokud víme, že u bazénu budeme mít malé děti nebo neplavce. „Pokud máte malé děti, určitě přemýšlejte o instalaci robustního bazénového krytu. Doporučuji zvolit takový, který případně unese i dospělého člověka. Obyčejná plachta vám žádný bezpečnostní přínos nezaručí. Ba naopak. Pokud se do plachty zamotá třeba i zkušený plavec, může mít i on problém,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík. V těchto případech by kryt měl být uzamykatelný. Hodit by se mohla i zvuková signalizace, tedy alarm, který v případě, že je aktivován, upozorní na jakýkoliv vstup do bazénu, tedy jak dítěte, tak např. domácího mazlíčka. I když děti umí plavat, je potřeba mít je pod dohledem. Vždy je potřeba vyjasnit si, kdo na ně dává pozor. U každého bazénu by měla být výbava pro případnou záchranu, jako např. nafukovací kruh a tyč. Děti by měly vědět, že odchod z bazénu se hlásí, i když jdou jen na záchod. Velké nafukovací hračky či matrace používejte opatrně. Riziko je v tom, že pokud pod nimi dítě zůstane, může ztratit orientaci a zpanikařit. Mnoho úrazů může vzniknout také v okolí bazénu, i když je tam protiskluzová podlaha. V zápalu hry mohou děti zapomenout, že musí chodit pomalu a opatrně, při běhání může dojít k zakopnutí a úraz je hned na světě. Také senioři by měli dbát na zvýšenou opatrnost při pohybu u bazénu. Ideální je nosit obuv, která neklouže, a sundat ji až už schůdků nebo míst boty do vody, které nekloužou.
Jaká hrozí zdravotní rizika? Zjistíte v tištěném APŽ číslo 28.