Další ze svatojakubských stezek propojuje Slezsko s Moravou...

Po ryze českém poutním putování dnes společně zavítáme do Slezska a na Moravu. Vydáme se totiž po svatojakubské stezce vedoucí od hranic s Polskem do moravské metropole. Tam se trať napojuje na jihomoravskou část stezky, která končí v Mikulově, a už jsme vám ji představovali na začátku našeho seriálu. Takže jste připraveni vydat se vstříc duchovnu a dobrodružství? My ano, tak pojďme vykročit pravou nohou!
Základní informace
Moravskoslezská svatojakubská stezka začíná na hraničním přechodu Strahovice. Měří celkem 211 km a rozdělit ji můžeme do 10 různě dlouhých etap. Trasa vede nejprve nížinou, podél toku řeky Moravice. V obci Podhradí se pak začne lehce vlnit až k podhůří Nízkého Jeseníku. Odtud až do Olomouce půjdete zejména skrz louky a pole. Z Olomouce zase cesta protíná půvabné lesy v okolí Moravského krasu. Cílovou destinací je Brno.
Jednotlivé etapy
1. etapa: Strahovice – Opava (18,4 km)
2. etapa: Opava – Podhradí (25,8 km)
3. etapa: Podhradí – Budišov nad Budišovkou (22,5 km)
4. etapa: Budišov nad Budišovkou – Jívová (24,4 km)
5. etapa: Jívová – Olomouc (22,6 km)
6. etapa: Olomouc – Náměšť na Hané (16,5 km)
7. etapa: Náměšť na Hané – Stražisko (13,7 km)
8. etapa: Stražisko – Sloup (28,1 km)
9. etapa: Sloup – Křtiny (20 km)
10. etapa: Křtiny – Brno (19,2 km)
1. Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě
Jde o nejvýznamnější gotickou památku Opavy a dominantu města. Kostel byl vybudován na konci 14. století řádem německých rytířů a je zajímavý svým celocihlovým provedením s příkrou střechou a dvěma věžemi, z nichž jedna měří 102 metrů a je tedy tou nejvyšší ve Slezsku. Interiér konkatedrály je výsledkem barokní přestavby z roku 1689, kdy památka vyhořela. Na vnitřní výzdobě se podíleli moravští umělci.
ZAPOJTE SE TAKÉ DO NAŠÍ ČTENÁŘSKÉ SOUTĚŽE O NEJHEZČÍ TRUHLÍK 2023! PODROBNOSTI NA: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-napadnik/204074/nejhezci-truhlik-2023-zapojte-se-do-ctenarske-souteze.html
2. Zámek Náměšť na Hané
Působivý barokní zámek s přilehlým francouzským parkem a lipovou alejí nechal v 18. století vybudovat hrabě Ferdinand Harrach. Návštěvníci dnes mohou nahlédnout do 20 bohatě vybavených pokojů, přičemž mezi nejkrásnější interiéry na zámku patří Červený a Zlatý salonek s knihovnou, kde se nachází na tři tisíce vzácných svazků. Překvapí vás ale i rozsáhlá sbírka českého, vídeňského, míšeňského a čínského porcelánu. Kromě toho se zde nachází expozice kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů či galerie moderního umění. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou.
Více o této stezce najdete vt ištěném Aha! pro ženy číslo 21.