Terapeutka Michaela o jemné metodě, která dokáže harmonizovat tělo i duši ...

Dnešní doba klade na každého z nás velké nároky. Očekává se, že budeme pořád aktivní, zvládneme jak práci, tak péči o domácnost. Do toho na nás působí i negativní informace, co se děje kolem nás. Zdražování, válka, nemoci… To vše v nás vzbuzuje stres. Ten zase způsobuje zdravotní problémy. Jak ze začarovaného kruhu ven? Terapeutka Michaela Jušková z Chrudimi zná způsob, jak dostat tělo, duši i mysl do potřebné rovnováhy. Jde o tzv. motýlí masáže. Jak fungují?
Míšo, co si máme představit pod pojmem motýlí masáže?
„Motýlí masáž je jemná masážní technika, která harmonizuje člověka v celém jejím působení. Dotýká se nás na emocionální, psychické i fyzické rovině. Říká se jí také metamorfní technika. Metamorfóza je postupný proces, kdy se z kukly vylíhne motýl. U nás to znamená, že při aplikaci dochází k postupné přeměně člověka do nejlepší verze sebe sama. Každý máme za sebou nějaký příběh a každý si neseme větší či menší traumata spojená s prenatálním obdobím, porodem a dětstvím. Ty se však někde v našem životě projeví formou různých strachů, obav, úzkostí, vnitřního napětí, nízkého sebevědomí a podobně. Motýlí masáž pracuje s těmito traumaty, uzdravuje je, a tím nás navrací k našemu plnému potenciálu.“
Pro koho je tedy tato metoda vhodná?
„V dnešní uspěchané době jsou tyto masáže vhodné opravdu pro každého. Řeší témata jako zahlcenost, nízké sebevědomí, pocit, že nejste dost dobří, různé strachy, obavy a napětí. Také nám pomohou, když procházíme těžkými životními obdobími, jako například ztrátou milované osoby, zaměstnání, rozvodem či stěhováním. Harmonizují a zklidňují také děti s různými poruchami, jako jsou ADHD, agresivita, poruchy soustředěnosti, autismus nebo poruchy centrálního nervového systému. Jsou vhodné i jako podpora na naší seberozvojové cestě.“
Kdo a s čím k vám na tyto masáže nejčastěji chodí?
„Ke mně na masáže chodí většinou ženy, které se cítí být pod tlakem. Jsou vyčerpané a unavené starostí o druhé a chtějí, aby se také někdo postaral o ně a dodal jim sílu. Mají v hlavě hodně opakujících se myšlenek a potřebují úplně vypnout. Dále chodí také maminky s dětmi, které mají různé poruchy, například hyperaktivitu, poúrazové stavy nebo třeba logopedické obtíže. Masáž totiž rozvolní stažená místa v čelistech a dítě poté může lépe artikulovat.“
Je pro někoho tato technika naopak nevhodná?
„Masáže jsou díky své jemnosti vhodné pro všechny věkové kategorie, od miminek po dospělé. Velmi vhodné jsou pro těhotné ženy, jelikož harmonizují maminku i miminko v děloze. Mám také zkušenost, že pokud se poskytne masáž v rané fázi nachlazení, k propuknutí nemoci poté vůbec nedojde.“
Říkáte, že jsou masáže vhodné pro miminka. Mohou je absolvovat i novorozenci?
„Ano, určitě. Motýlí masáže se doporučují novorozeňátkům pro lepší poporodní adaptaci. Doteky jsou pro miminko velmi důležité a tato něžná péče mu navozuje pocit bezpečí a přijetí.“
Lze tedy touto technikou řešit i poporodní traumata u matky a u dítěte?
„Motýlí masáž především pracuje s traumaty a bloky, které vznikly během těhotenství nebo při porodu. Pokud se v některém období těhotenství maminka necítila dobře či prožila nějaké trauma nebo šok, tak se tato událost otiskne i do miminka. Podle toho, v jakém časovém období k tomu došlo, lze pak usuzovat, jaká témata pro něj budou v životě náročnější. Motýlí masáž jemně a nenásilně tyto prvotní traumata hojí, a tím opět nastoluje u člověka harmonii.“
Popište prosím konkrétně, jak masáž probíhá…
„Celá masáž je, jak nám napovídá její název, velmi jemná. Představte si, jako by se vás dotýkala motýlí křídla, doteky jsou opravdu velmi něžné a pečující. U mě v pracovně klienti sedí v pohodlném křesílku, nohy mají na polstrované stoličce před sebou a najdou si takovou polohu, aby se mohli maximálně uvolnit. Já postupně opečovávám jemným dotykem plosky nohou, poté ruce a na závěr hlavu, kde masáž připomíná oblíbené vískání ve vlasech. Aby se mohl klient plně odevzdat celému procesu, používám na uvolnění také aromaterapeutické oleje dle klientova výběru, svíčky a relaxační hudbu. Klient je po celou dobu masáže oblečený, sundávají se pouze ponožky.“
Co se s člověkem během toho procesu děje? Nejen to se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.