Lamač ženských srdcí Juraj Kukura (77) - Přišel o veškerý majetek...

Fešák, kterému ženy padaly ke kolenům. Slovenský herec Juraj Kukura oslavil před dvěma měsíci svoje 77. narozeniny, ale ani věk neubral jeho jiskře v oku, a to ani přes to, že ho trápí zdraví. Hvězda filmů Trhák, Božská Ema nebo seriálu Inspektor Max přiznal potíže s krví. Prý se ale nebojí stárnutí ani smrti. Když ho nezlomil ten největší životní šok, kdy musel nedobrovolně zůstat v emigraci v Německu a přišel o veškerý majetek, tak ho nic nerozhodí…
Kukura se narodil 15. března 1947 v Prešově. Byl synem úředníků a o divadelním světě ani nesnil. Původně studoval stavební průmyslovku, jenže moc mu to nešlo. „Ze stavební průmyslovky mě vyhodili. Tu jsem končil až napotřetí. Maturitu mi dali s podmínkou, že nikdy nebudu nic dělat ve stavebnictví,“ přiznal v jednom z rozhovorů herec. Podobně na tom byl i tehdy, když musel absolvovat základní vojenskou přípravu. Ani tam nepatřil mezi oblíbence. „Z vojenské přípravy na vysoké škole mě vyhodili, protože jsem nosil dlouhé vlasy,“ svěřil se smíchem s tím, že vyhazovy se protkávají celým jeho životem. Kukura to totiž zkoušel i jako novinář. „Chtěl jsem být novinářem a přihlásil jsem se do redakce známého časopisu Film a divadlo jako elév. Jednou mi kolegyně říká: »Juraji, chodíš sem už tři čtvrtě roku, děláš výbornou kávu, ale co kdybys i něco napsal?« Šel jsem tedy za slavnou polskou herečkou Jolantou Umeckou a udělal jsem s ní úžasný rozhovor. Tedy alespoň jsem si to myslel. Hrdě jsem ho přinesl do redakce. Když si přečetli, vyhodili mě,“ popsal Kukura svoji novinářskou kariéru. Pak ale úplnou náhodou přičichl k herectví.
Neuměl zpívat
Původně k herectví neměl žádný vztah a na škole nechodil ani na recitační soutěže. „Neuměl jsem totiž říct »r«,“ přiznal Kukura. Pak ale režisér Ivan Balaďa dělal konkurz na televizní film Tri gaštanové kone. Tam pozvali nejlepšího Jurajova kamaráda, který tam však nakonec nešel. „Šel jsem tam místo něj a vzali mě. Jel jsem na Oravu, kde se natáčelo, a tam jsem poprvé zažil, co je herectví, a velmi se mi to zalíbilo. Navíc jsem dostával diety, tak jsem si řekl, že bych ten život mohl takhle přežít,“ přiznal Kukura. Později začal studovat VŠMU a hrát v divadle. Byl členem činohry Nové scény a Divadla na korze. Od roku 1976 měl stálé angažmá ve Slovenském národním divadle. „Vyhodili mě i z VŠMU, tu jsem dokončil napodruhé. Letěl jsem i z Divadla na korze a ze Slovenského národního divadla. A nakonec z republiky! Vyhazovy jsou zřejmě moje životní cesta,“ přiznal herec, který si v 70. letech zahrál v hitech, jako jsou Stíny horkého léta, Božská Ema nebo deváté srdce. U diváků ale nejvíc zabodoval v Trháku, kam si ho vybral režisér Zdeněk Podskalský (†70) i přesto, že neuměl zpívat. „Nikdy nezapomenu, jak jsme se potkali, a on mi říkal, že budu ve filmu i zpívat. Řekl jsem mu, že já zpívat neumím. On jen pokýval hlavou, že to za mě tedy nazpívá někdo jiný,“ svěřil Kukura. Zavolali tři zpěváky s nejhlubšími basy, jenže ani jeden píseň Nech brouka žít, nepředvedl dost uvěřitelně. „Když jsem to slyšel a viděl zhrouceného Podskalského, řekl jsem: »Počkejte, tak já to zkusím!« A dal jsem to napoprvé,“ přiznal se smíchem Kukura, který ve filmu zazářil po bohu Hany Zagorové (+75). A tak jako u nás zlidovělo rčení »Nedělej Zagorku!«, od té doby se na Slovensku často používá: »Nehraj na mě Kukuru«!
Vyhostili ho - Jak a odkud? Čtěte v tištěném APŽ číslo 22.