Vojtěch (25) z Prahy trpí chronickým zánětlivým onemocněním ledvin...

Na první pohled je Vojtěch Růta (25) zdravý mladý muž. Zdání ale klame, trpí totiž chronickým onemocněním, které by pro něj bez léčby mohlo být fatální. S ledvinami se Vojta léčí již více než 6 let. Kdyby v osmnácti letech nepřecházel od dětského lékaře k praktikovi pro dospělé, je možné, že by se na problém přišlo až v momentě, kdy by mu ledviny začaly selhávat. Ostatně tak je to až u 60 % pacientů, kteří se s ledvinami léčí… Vojta přesto žije naplno a na svět se dívá s úsměvem.
Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch v jižních Čechách. Tam také chodil na základní školu a pak na gymnázium. Už od malička se rád věnoval sportu, zejména lyžování a méně rizikovému badmintonu. Ve čtvrtém ročníku střední školy si podal přihlášku na vysokou školu Škoda Auto v Praze, kam ho přijali, a i díky tomu dnes žije v hlavním městě natrvalo. Zásadní změna v jeho životě však přišla v okamžiku, kdy přecházel od dětského lékaře k praktikovi pro dospělé. Tehdy absolvoval obvyklou vstupní preventivní prohlídku, jejíž součástí bylo i vyšetření vzorku moči. To odhalilo přítomnost krve a bílkoviny. „Krev a bílkovina by v moči normálně být neměla, proto následovaly ještě odběry krve, které se soustředily na funkce mých ledvin,“ vzpomíná Vojtěch, kterého čekalo dost nemilé překvapení. „Dozvěděl jsem se, že mám chronické zánětlivé onemocnění ledvin, konkrétně, že trpím akutním nefritickým syndromem a difuzní vzrůstající glomerulonefritidou, častěji známou jako IgA nefropatie. Dost to se mnou zamávalo,“ doplňuje mladý muž. Ihned se mu v hlavě vyrojilo mnoho dalších otázek, jako například co nemoc způsobilo, zda jí mohl nějak zabránit, jestli zvládne vůbec odmaturovat a tak dále. „Lékaři mi vysvětlili, že jde o onemocnění základních stavebních jednotek ledvin, glomerulů, kde dochází k filtraci krve, a vzniká tak moč. Při jejich zánětu však dochází k »protržení« tohoto filtru, takže důležité složky krve, jako jsou bílkoviny a červené krvinky, unikají do moči,“ upřesňuje Vojta.
Náročná léčba
Vzhledem k tomu, že měl Vojtěch před maturitou, lékaři se zahájením léčby chvíli počkali. Jakmile však odmaturoval, obrátil se na největší pracoviště svého druhu v Evropě, a to na IKEM. „Pochopitelně jsem chtěl mít co nejlepší péči, a tak jsem zkusil svoje štěstí v IKEMu. Vyšlo to možná proto, že jsem byl velmi mladý, takže jsem pro ně byl zajímavý případ. Tamní lékaři později, v roce 2020, dokonce zvažovali, že by mě zařadili do výzkumu experimentální léčby. Z toho ale nakonec sešlo, když se můj stav těsně před začátkem výzkumu zlepšil,“ popisuje. Vojtěch se musel nechat hospitalizovat a podstoupit biopsii, na jejímž základě mu pak lékaři nasadili léčbu na míru. Rozhodli se pro cyklofosfamid, velmi silnou látkou používanou kromě léčby ledvin také jako chemoterapie při některých onkologických onemocněních. Mezi nežádoucí účinky tohoto léku se ovšem řadí mimo jiné také neplodnost, která pokud léčba trvá dlouho, může být nevratná. Z toho důvodu se Vojtěch rozhodl si pro jistotu nechat zmrazit sperma. „Hodně lidí kvůli tomuhle léku trpí i silnou nevolností, ale to naštěstí nebyl můj případ, takže od třetí dávky léčby jsem na ní už mohl docházet ambulantně,“ upřesňuje Vojta. Stále mu však nebylo jasné, proč se u něj nemoc rozvinula. „I když jsem se na to ptal, přesná příčina onemocnění se podle lékařů nedá spolehlivě určit,“ říká a dodává, že se tím proto přestal zabývat. „Možná je lepší o tom nespekulovat, pak si aspoň nemusím vyčítat, že jsem možná mohl něco udělat jinak nebo lépe,“ zamýšlí se. Po šesti kapačkách cyklofosfamidu zahájil tým lékařů Vojtěchovu léčbu dalšími imunosupresivy, kortikoidy a několika dalšími doplňujícími léky, které měly především zabránit poškození zdravých orgánů. Po tomto silném koktejlu se jeho zdravotní stav postupně zlepšoval až do bodu, kdy bylo možné téměř všechny léky vysadit.
Návrat nemoci - O tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 7.