Probuďte vlasy ze zimního spánku!

Příroda pomalu procitá k životu, stejně jako naše vlasy. Ty však můžou být po zimě suché, matné či lámavé, a ani jejich zvýšené vypadávání není v tomto období ničím výjimečným. Jak na to, aby opět zářily a byly pevné, silné a zároveň pružné? Stačí opravdu jen málo! Chce to vhodné produkty a správnou péči…
Na čem ještě záleží
Zdravé vlasy nejsou jen o kvalitních produktech, ale také o správné technice mytí a sušení. Důkladné vymytí šamponu a šetrné vysoušení totiž můžou velkou mírou ovlivnit jejich kvalitu. Důležité je pravidelné mytí hlavy, při kterém z vlasů i pokožky odstraníte veškeré nečistoty a přebytečný maz. Vlasy je vhodné nešamponovat dvakrát a měly by se vždy důkladně opláchnout, aby v nich nezůstaly zbytky přípravku. Přehánět by se to naopak nemělo s množstvím šamponu – samozřejmě záleží na délce a typů vlasů, ale obecně stačí asi půl až maximálně celá lžíce přípravku, ideálně rozmíchaná v kelímku s vodou. „Vlasy po umytí lehce prosušte ručníkem – netřete je, abyste je nepoškodili,“ radí tricholožka s tím, že je důležité věnovat pozornost i správnému česání a stylingu: „Kartáčujte je jemně, ideálně od konečků směrem ke kořínkům, abyste předešli zbytečnému tahání a lámání.“ Co se týče fénování a dalších tepelných úprav, pokud se budete držet určitých pravidel, nemusíte se obávat, že by vám vlasy ničily. Důležité je používat kvalitní fén a vyvarovat se příliš horkému vzduchu. U želení a kulmování by teplota neměla přesáhnout 185 °C a vlasy je třeba před úpravou ošetřit produkty s tepelnou ochranou.
Když padají příliš
Vlasy prochází v průběhu času cyklem růstu, klidovou fází a následným vypadáváním. Každý člověk jich tak denně ztratí několik desítek až stovek. Tyto vlasy pak nahrazují nové, které postupně dorůstají. Pokud je však jejich úbytek náhle výrazný, na klidu to rozhodně nepřidá. „Zjistit pravou příčinu padání vlasů je vždy klíčové, přičemž ovlivnit ho může celá řada faktorů,“ zdůrazňuje Lenka Kašpaříková. K nejčastějším příčinám patří například stres, špatná strava či nešetrné zacházení s vlasy. Na situaci se může často podílet rovněž genetika, některá onemocnění a užívání léků, dále pak hormonální výkyvy či věk. Jako první pomoc je na místě začít používat přípravky proti padání vlasů – zásobují oslabené vlasové kořínky větším množstvím kyslíku a nutričních látek, čímž podporují růst silnějších a pevnějších vlasů. Ideální je tyto tzv. trichologické produkty kombinovat s pravidelnou masáží hlavy, která zvýší prokrvení folikulů. Klíč k pevným a zdravým vlasům ovšem nespočívá jen ve správné péči, ale i vyvážené stravě a dostatečném příjmu tekutin. „Přidejte do svého jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, C a E a minerály, jako jsou zinek a železo, které podporují zdraví vlasů, jejich růst i pevnost a lesk,“ dodává tricholožka.
Tipy na produkty najdete v tištěném APŽ číslo 13.