Péče, kterou na jaře a v létě oceníte - Dostaňte nohy do kondice!
Zatímco teplé měsíce a otevřená obuv nás nutí o nohy a chodidla pravidelně pečovat, teď v zimě je často zanedbáváme. Výsledkem je pak hrubá a vysušená kůže, popraskané paty, otlaky či nepříjemné otoky. Tomu všemu však lze naprosto jednoduše předejít, pokud se o ně budeme starat průběžně. Co jim určitě prospěje?
V hlavní roli pedikúra
V zimě je pravidelná péče o chodidla důležitá potřeba především proto, že pokožka je náchylnější k vysušování, navíc v teplé a uzavřené obuvi dost trpí, více se potí a nemůže pořádně dýchat. To vše může vést k jejímu nadměrnému rohovatění, k bolestivým a nehojícím se prasklinám na patách, k zarůstání nehtů či infekcím. Kromě každodenního mytí je proto vhodné dopřát nohám i základní domácí pedikúru. Ta zahrnuje 10 – 15minutovou teplou koupel, například s koupelovou solí či jiným vhodným přípravkem, která pokožku změkčí a připraví na další ošetření. Dalším vhodným krokem je peeling, a poté se ztvrdlá kůže opatrně obrousí pemzou nebo jemným pilníkem. Následně se zkrátí nehty, a to vždy do rovného tvaru, a celá procedura se zakončí důkladným promazáním pomocí hydratačního krému, případně nanesením masky na nohy. Pokud už však nohy volají SOS, je vždy lepší objednat se na profesionální pedikúru, kde vám je dají »dohromady« a domácí péče bude pak jednodušší.
Masáž umí divy
Pro všechny, kteří občas trpí na bolavé a oteklé nohy, je skvělá masáž. Je to snadné! Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby prstů a dlaní postupujte nahoru ke stehnům. Cílem je dostat nahromaděnou krev nahoru, proto nikdy nemasírujte opačným směrem, tedy od stehen dolů. Jednou z příčin dlouhodobě oteklých nohou (pokud je vyloučené jiné onemocnění), však může být i celkové narušení funkce lymfatického systému. V tom případě není od věci, dopřát si odbornou lymfodrenáž, která má navíc i řadu dalších zdravotních benefitů.
Střídavá sprcha
Na unavené a oteklé nohy působí velice blahodárně také střídání teplé a studené sprchy, zvlášť z toho důvodu, že nastartuje krevní oběh a podpoří prokrvení. I to má však svá pravidla! Nejprve se začne s teplou vodou, pak se přejde na studenou, následně zase na teplou a na závěr přichází proud chladné. Obecně se doporučují dvě kola, přičemž jedno v délce cca dvě až tři minuty. Kromě střídavé sprchy, nohám prospěje tzv. Kneippův chodník, který si můžete v jednoduchém provedení připravit i doma. Stačí vám dvě dostatečně velké nádoby, z čehož jednu naplníte studenou, druhou teplou vodou, a ve kterých na střídačku »šlapete«. Pro výraznější efekt do nich můžete přidat i různě velké kamínky, která vám nohy zároveň dobře promasírují.
Na čem ještě záleží
· Úzká obuv, těsné oblečení a umělé materiály – nic z toho tělu, a samozřejmě ani nohám, nesvědčí! Malé boty ničí klenbu, způsobují vbočené palce a nevyrovnanou chůzi. Váha těla není navíc rovnoměrně rozprostřená po celé plosce, což může časem vést k bolestem kolen, kyčlí a páteře. Těsné oblečení zase může brzdit krevní oběh a zhoršovat tak otoky nohou. Základem je nosit velikost bot a oblečení, která vám dobře sedí, klidně může být o trochu větší.
· Myslete také na pohyb, zvlášť máte-li sedavé zaměstnání nebo naopak v práci celý den prostojíte. Ačkoliv venkovní teploty teď příliš nelákají k procházkám, nejlepší a nejpřirozenější pohyb je obyčejná chůze. Kromě toho, že prospěje nohám a tělu celkově, pomůže také zklidnit mysl, zlepšit náladu a podpořit trávení.
· Pokud však třeba nemáte tolik možností pobývat venku, vyzkoušejte tzv. žilní gymnastiku, která pomáhá zmínit otoky nohou i jejich bolest či pocity těžkosti. Je také velice vhodná účinná k prevenci žilních potíží, ke zpomalení vývoje chronického žilního onemocnění či jako součást péče o žíly po zákrocích (více na zilniporadna.cz). Provádět ji můžete nejen doma u televize, ale třeba i v kanceláři nebo během cestování.
Ta pravá chvíle
Jak často a jak dlouho cvičit žilní gymnastiku? Jakmile začnete cítit tíhu nebo napětí v nohách, je čas na pár cviků! Cvičte tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Ideálně kdykoliv, kdy máte nohy delší dobu ve statické poloze. Vaše nohy se vám za to odmění lehkostí a menší únavou.
Ve stoje
1. Choďte střídavě po patách a po špičkách - úvodní obrázek.
2. Vytáhněte se na špičky, přenášejte váhu postupně ze špiček na paty a zpátky (houpavý pohyb).
3. Choďte střídavě po vnitřních a vnějších hranách chodidla.
4. Sešlapujte špičkou malý míček či měkkou podložku, přičemž patu nechte po celou dobu opřenou o zem, nezvedejte ji. Zopakujte i s druhou nohou.
Jak cvičit vsedě a vleže najdete v tištěném APŽ číslo 9.