Rostliny oplývají mimořádnou energií. Dokážou léčit, ale také způsobovat problémy. Znáte magickou sílu květin podle feng shui?

Ten mučivý pocit zná jistě každý z nás: ráno se probudíte po ničím nerušeném osmihodinovém spánku, a i přesto se cítíte unavení a podráždění. Váš odpočinek může ovlivňovat spousta faktorů – od popíjení alkoholu předešlý večer až po více či méně závažné zdravotní komplikace. Starodávné čínské učení feng shui však nabízí i jednodušší vysvětlení: váš domov zkrášlují ty nesprávné rostliny!
Kořeny feng shui sahají až do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Z oblasti dnešního Tibetu se nauka o harmonickém vztahu člověka a jeho okolního prostředí rozšířila do Číny, kde převzala i některé z principů zdejší medicíny a bojového umění. Základním pilířem feng shui je všudypřítomná energie nazývaná čchi. Ta je pro náš spokojený život nepostradatelná. Proudění toku této energie můžeme ovlivnit vhodným uspořádáním prostor, v nichž se pohybujeme. Učení feng shui tak například vysvětluje, jak by správně mělo vypadat okolí domu, jak uvnitř rozmístit nábytek či jak si zařídit kancelář, abychom při práci podávali co nejlepší výkony. Velkou roli tu sehrávají právě rostliny, které nauka vnímá nejen jako ozdobu, ale především jako zdroj energie – ať už té pozitivní, nebo naopak negativní.
Nejdůležitější je nepřetržitá péče
Interiéry vašeho domova mohou zkrášlovat rostliny v květináči, čerstvé řezané květiny, ale také třeba květiny umělé. Vždy o ně však musíte dobře pečovat. Usazováním prachu na listech se v místnosti šíří negativní čchi. Pravidelně proto nečistoty stírejte. Řezané rostliny je dobré umístit například do obývacího pokoje. Navozují tu útulnou domácí atmosféru, což jistě ocení případné návštěvy. Jakmile však kytice začne uvadat, vyhoďte ji nebo ji vyměňte za novou. Chřadnoucí rostliny totiž také napomáhají vzniku negativní energie, a mohou tak obyvatelům domu způsobovat špatnou náladu nebo dokonce deprese. Nezdravé květiny navíc svědčí o tom, že ve vašem životě něco není v pořádku. Je tedy rovněž dobré pátrat po problémech, které vás zužují v pracovním či osobním životě, a snažit se je řešit.
Opak platí o květinách v kořenáčích. Pokud začnete pozorovat, že špatně prospívají, přemístěte je do prostoru, kde se pohybujete nejméně, a snažte se je opět probudit k životu. Vyhoďte je teprve tehdy, když se vám dlouhou dobu nedaří je vzkřísit. Naprosto nevhodné jsou i sušené rostliny. Feng shui je vnímá jako dehydrovanou a mrtvou hmotu, která z okolního prostředí vysává všechno dobré.
Kam s nimi?
Všem rostlinám se podle učení feng shui nejlépe daří ve východních, jihovýchodních a jižních částech bytu. Řezané kytice mohou ozdobit prakticky kteroukoli místnost v domě. Vhodný je již zmíněný obývací pokoj, hodí se ale také do ložnice. Rostlinám v kořenáčích se dobře povede v kanceláři či pracovně. Opatrní však buďte při jejich umisťování do ložnice – mějte zde vždy maximálně dva květináče! Rostliny totiž během procesu fotosyntézy spotřebovávají kyslík. Následkem toho pak budete špatně spát a ráno se probudíte unavení a vyčerpaní. V místnosti, kde nocujete, také nepěstujte kaktusy. Jejich pichlavé listy přispívají ke špatné náladě a podráždění. Živé květiny mohou pomoci pročistit vzduch i v pokojích, kde se kouří.
Ostré rohy v bytě nejlépe zakryjí popínavky, které zároveň nabíjí své okolí pozitivní čchi. Jestliže mezi obyvateli bytu panuje napětí, doporučuje se postavit naproti sobě dvě rostliny stejného druhu. Ideální jsou v tomto případě řezané květiny. Pro navození dlouhodobější příznivé atmosféry však můžete použít i květiny v kořenáčích.
U staveb se zahrádkou je pak velmi důležité, aby žádná z rostlin nezakrývala vchod. Takto ztížený přístup do domu vyvolává tísnivé pocity a zabraňuje tokům energie čchi zvenčí.
Pozor na ostny!
Velkou roli sehrávají i tvary rostlin, jejich listy a květy. Do interiérů se naprosto nehodí květiny se špičatými listy, nebo dokonce s trny. Už samotný pohled na ně prý způsobuje podrážděnost, jejíž vinou se mohou v domácnosti ve zvýšené míře objevovat hádky a konflikty. Pokud jsou však tyto rostliny umístěny před domem, pomáhají chránit obydlí před škodlivými vlivy. Podobnou funkci plní i truhlíky na parapetech. Ty navíc zkrášlují výhled z okna, čímž přispívají k veselé náladě.
Nejvhodnější jsou naopak květiny s kulatými, zaoblenými listy, které často kvetou. Chybovat nebudete ani tehdy, pokud si pořídíte plodící rostlinu – kupříkladu pomerančovník nebo citronovník. Tyto stromky však vyžadují dostatek světla a opatrné zacházení.