Odborní radí, jak zrenovovat ohrazení vašeho pozemku...

Plot chrání před pohledy zvenčí, a zároveň dotváří celkový vzhled domu. Je tedy žádoucí, aby dobře vypadal a vydržel co nejdéle, i když na něj má nepříznivý vliv užívání a počasí. To ovšem nutně neznamená, že bude potřeba rozsáhlých oprav nebo kompletní výměny. Odborník z Hornbachu radí, jak plot udržet v dobré kondici.
Ploty jsou důležitou součástí každého pozemku. Zvyšují bezpečnost nemovitosti a zaslouží si pravidelnou kontrolu a údržbu. Některé materiály jako třeba dřevoplast, přírodní kámen, cihla či beton údržbu téměř nepotřebují, stačí na ně vysokotlaký čistič. „Vysokotlaký čistič představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak plot vyčistit a rovněž jej vizuálně zatraktivnit. Poradí si i s hloubkovou nečistotou. Je snadno dostupný a nalezne využití při údržbě celého domu,“ říká Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. Jinak tomu je u dřevěných či kovových plotů, které vyžadují pozornost a péči.
Péče o dřevo
Dřevěné oplocení patří mezi ty nejběžnější, ale žádá pravidelnou péči. Ta je předpokladem jeho dlouhé životnosti a zachování krásy. Vlivem počasí a UV záření sice zešedne, ale jeho výhodou je možnost obnovy, protože ke změně barvy dochází jen na povrchu. Správným ošetřením tak lze dřevěnému plotu poměrně snadno vrátit původní vzhled. Prvním krokem v renovaci dřevěného plotu je jeho důkladné vyčistění. I zde lze využít vysokotlaký čistič – odstraní nečistoty přilepené na povrchu a zároveň i poškozenou barvu. „Na povrch oplocení nejdříve naneste saponát a zapracujte do dřeva tvrdým kartáčem. Následně vše opláchněte vysokotlakovým čističem. Při čistění dodržujte vzdálenost zhruba 18 cm od povrchu plotu, abyste odstranili jen nečistoty, případně barvu, ale nepoškodili dřevo,“ upozorňuje specialista. Očistěný povrch plotu nechte důkladně vyschnout. V případě, že se vám původní barva už nelíbí, nebo je starý nátěr výrazně poškozený, přebruste jej elektrickou bruskou na dřevo tak, aby povrch zůstal drsný. „Na takto připravený suchý povrch naneste základovou barvu určenou pro exteriér, díky níž bude finální nátěr lépe držet. Podklad sjednotí a zabráni vzniku fleků či různých odstínů během nanášení konečné vrstvy nátěru. Po důkladném vyschnutí podkladového nátěru lze na plot nanést první vrstvu exteriérové barvy. Po uschnutí naneste druhou vrstvu,“ radí Richard Klička. Pokud preferujete přírodní vzhled dřeva a trápí vás zešednutí povrchu, vsaďte na lazuru nebo olej na dřevo.
Péči o kov najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 14