Upravujeme nábytek podle Pavly z Broumova: Renovujte starou truhlu!

Občas se podaří, že najdeme poklad. „Mně se podařilo postupně najít několik starých rozpadlých dřevěných truhel. I když vypadaly nevábně, donesla jsem je domů,“ napsala Pavla Nováková z Křinice u Broumova. Po renovaci vypadají pěkně a přitom stačily smirkový papír, voda, akrylové barvy a trocha času. S použitím ubrouskové techniky nepotřebujete ani umět malovat. Truhly slouží například k uskladnění zahradnických potřeb.
1. Truhly omyjeme a uvnitř vydezinfikujeme. Pak je necháme otevřené vysušit. Případně opravíme některé spoje.
2. Pak je jemně zbrousíme smirkovým papírem a následně celé natřeme barvou – jednu třeba tmavě zelenou a druhou tmavě modrou. Do ještě vlhké barvy zatřeme barvu sytější pro efekt tónování. Panty a kovové spoje natřeme černě.
3. Když barvy uschnou, akrylovými barvami namalujeme ornamenty, třeba růže. Nejprve celou růži i s listy bílou a poté barevně. Když růže zaschnou, jejich části zvýrazníme zlatou akrylovou barvou. Tou lze i jemně přetřít hrany kovových komponentů.
4. Na růže použijeme šablonu či vzor, popř. růži na truhlu aplikujeme pomocí ubrouskové techniky. V tom případě místo pod růží nejprve natřeme bílou barvou a pak přilepíme vrchní díl ubrousku.
Pavlin tip:
„Truhlu není třeba lakovat, akrylové barvy drží a případná oděrka není ke škodě – vytváří žádaný efekt starobylosti. I přesto nedoporučuji nechávat truhly venku, hodí se spíše do interiéru.“